Σε Φωκικό και Απόλλωνα Ευπαλίου τα ντέρμπι της αγωνιστικής

Με επικράτηση των φαβορί έληξαν τα ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Φωκίδας. Στην Άμφισσα ο Φωκικός συνάντησε αντίσταση από τον Ησαία, που έκανε κατάθεση ψυχής στον αγωνιστικό χώρο, και κατάφερε στην επανάληψη να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες, αλλά μόλις στο 8΄υπέστησαν ψυχρολουσία και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Δαμιανού, το οποίο οι άνθρωποι του Φωκικού αμφισβήτησαν ως offside. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, απόρροια του παθιασμένου παιχνιδιού τους. Οι παίκτες του Γ. Λύτρα άσκησαν μεγαλύτερη πίεση και με πιο ορθολογικό τρόπο παιχνιδιού γύρισαν το ματς σε 6 λεπτά με γκολ των Κωτίτση (70), Κασάπα (73) και Ζαχαρόπουλου 76 παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στα Μαλάματα ο Απόλλωνας πιστοποίησε για τρίτη φορά μέσα σε λίγες μέρες την ανωτερότητά του επί του 3ου της βαθμολογίας Διαγόρα Πολυδρόσου και κέρδισε άνετα με 5-0. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0 με τέρματα των Γ. Φλέγγα (26, 43), Βαβάτσικου (36) και Γ. Ζέρβα (45). Στην επανάληψη με τέρμα του Βαβάτσικου στο 85 διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και απέμειναν η μόνη ομάδα που παρακολουθεί βαθμολογικά το Φωκικό.

Η Ακαδημία 94 ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, καθώς συνέτριψε με 6-1 τον ουραγό Δωρικό Μαλαμάτων. Οι παίκτες του Νίκου Μπιλέρη καθάρισαν το ματς στο πρώτο μέρος με 4-0 και η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία. Βαθμολογικό άλμα και για τον Αμφισσαϊκό που επικράτησε με 1-5 του Απόλλωνα Δελφών την Πέμπτη, αν και η νίκη ήρθε λιγότερο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ. Ο Αετός πιστοποίησε τη φετινή του δυναμική κερδίζοντας με 2-0 την ΑΣΤΕ, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Σήμερα, τέλος, η ανανεωμένη με νέο προπονητή και μεταγραφές Γλυφάδα προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Ιτέας και κατέκτησε το τρίποντο με τελικό σκορ 3-1.