Ήττα για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου

ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ

ΑΛΦΑ ’93 – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 73-65

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου το Σάββατο στο Αγρίνιο με αντίπαλο την Άλφα ’93, σε έναν αγώνα βαθμολογικά αδιάφορο, με τις δυο ομάδες να έχουν στόχο το καλύτερο πλασάρισμα στην βαθμολογία. Στο 1ο ημίχρονο η ομάδα του Αγρινίου, παίζοντας πιο δυνατά και έχοντας υπεροπλία κάτω από τα καλάθια, μπόρεσε και πήρε μια διαφορά 14 πόντων 44-30. Η ομάδα του ΠΑΣ, στο 2ο ημίχρονο, παρά τα γρήγορα φάουλ που χρεώθηκε ο ψηλός της (Νακόπουλος), προσπάθησε να ισορροπήσει το μειονέκτημά της στην ρακέτα παίζοντας με αλληλοκαλύψεις ροκανίζοντας την διαφορά με το τέλος της 3ης περιόδου στους 7 πόντους,61-54. Στην 4η περίοδο συνέχισε την καλή άμυνα και κατάφερε, 5 λεπτά πριν το τέλος, να περάσει και μπροστά στο σκορ 61-64.  Η καλή προσπάθεια του 2ου ημιχρόνου δεν είχε και συνέχεια, καθώς οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους κάτω από τα καλάθια, όπου μαζί με την κακή επιθετική μέρα των παιχτών του ΠΑΣ (στα τελευταία 5 λεπτά πέτυχαν 1 πόντο) συνετέλεσαν ώστε να διαμορφωθεί το τελικό 73-65. Από τους γηπεδούχους Βατίστας με 23 και Τάγκας με 16 ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ενώ από τον ΠΑΣ ο Βουρλούμης είχε 11 με τον Φρέγκου και τον Νακόπουλο να προθέτουν από 9.

Δεκάλεπτα: 22-16, 22-14, 17-24, 12-11

ΑΛΦΑ 93 BC Αγρίνιο(Σταυρόπουλος Χ.): Ρέντζιος Ν. 4(1), Τσέλιος 11(1), Κουδούνας 2, Κυριαζής, Κουβέλης 1, Ρέντζιος Β. 3, Τάγκας 16(3), Παπαχρήστος 3, Βατίστας 23, Παρθένης 8, Βούλγαρης, Φιλόπουλος 2.

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Ζησιμόπουλος): Φούντας Α., Φρέγκου 9(2), Αλεξανδρής 5(1), Σταθάτος 2, Ζουμπάρας 4, Στυλιαράς, Βουρλούμης 11(1), Φούντας Φ., Βαρέλας 7, Ζησιμόπουλος 7, Κατσικάς 7, Νακόπουλος 9.