ΒΟΛΕΪ: Ο ΠΑΟΚ την Κομοτηνή 3-0 στην πρεμιέρα του League Cup

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με νίκη την αγωνιστική σεζόν 2018-19 και μάλιστα με 3-0 σετ επί του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής για την πρεμιέρα του Α΄ομίλου στο League Cup Νίκος Σαμαράς. Με πρώτο σκόρερ τον Δημήτρη Τζούριτς που σημείωσε 19 πόντους σε 29 προσπάθειες, αγγίζοντας το 66% αποτελεσματικότητα ο ΠΑΟΚ είχε συνέχεια το προβάδισμα και επικράτησε σε 66′.

Η Κομοτηνή προβληματίστηκε στην υποδοχή και από νωρίς βγήκε νοκ άουτ ο Νουράνγκουα ο οποίος έγινε και αλλαγή με τον Ανδρεάδη μόλις στο 13-8 του 1ου σετ. Ο διαγώνιος από τη Ρουάντα ένιωσε πόνους στη μέση και προστατεύτηκε από τον προπονητή του.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο του σερί 4-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στο 11-5 του 1ου σετ, ενώ στο 14-10 έκανε νέο σερί 5-0 που εκτίναξε τη διαφορά στο 19-10 και έκλεισε το σετ άνετα 25-12.

Στο 2ο σετ οι νεοφώτιστοι το πάλεψαν περισσότερο, κρατήθηκαν μαζί στο σκορ με τον ΠΑΟΚ μέχρι το 13-13, αλλά εκεί και πάλι ο Δικέφαλος με σερβίς και κόντρα επίθεση έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 17-13. Η Κομοτηνή κρατήθηκε κοντά μέχρι το 22-19 κι εκεί ο ΠΑΟΚ με τον Τζούριτς και τον Μαρκέζ τελείωσε το σετ 25-19.

Η Κομοτηνή ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα 2-0 και 4-3 στο 3ο σετ αλλά ο ΠΑΟΚ με τρεις συνεχόμενους πόντους προσπέρασε 6-3 και μέχρι το τέλος δεν απειλήθηκε άλλο. Με το σερβίς του Τακουρίδη έκανε νέο σερί 4-0 για το 12-6 και αυτή η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ που έκλεισε 25-20 για τον ΠΑΟΚ.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 42 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 21 λαθη αντιπάλων και της ΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 1 άσσος, 29 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-12, 25-19, 25-20.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Μαρκέζ 8 (4/7 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Φιλίποβ 1 (1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 9 (9/19, 73%%., 45%αρ.), Τζούριτς 19 (19/29επ.), Τακουρίδης 6 (3/9, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 10 (6/13, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κωνσταντινίδης (λ. – 50% υπ., 36%αρ.), Γάτσης 1 (1/1επ.).

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Α.Δαλακούρας 6 (6/15 επ., 50%υπ., 42%αρ.), Μπερτασόνι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρενάν 6 (4/14, 2 μπλοκ, 46%υπ., 21%αρ.), Κ.Δλαακούρας 9 (9/27επ.), Νουράνγουα 2 (2/9επ.), Χριστόφας 7 (6/12, 1 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ. – 40%υπ., 16%αρ.), Μπουφίδης 1 (1 μπλοκ), Καβαρατζής 4 (2/5, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης, Χρηστάκος.