Ερυθρόλευκο προβάδισμα με υπογραφή Σπανούλη

Πέμπτη 26/05/2016 – 21:46Ο Παναθηναϊκός έδειξε έτοιμος για ένα ακόμη break στη σειρά, ωστόσο ένα ξέσπασμα του Βασίλη Σπανούλη στα τελευταία λεπτά χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό με σκορ 77-72, δίνοντας του έτσι προβάδισμα στη σειρά με 2-1.
Πιο συγκεκριμένα το παιχνίδι έμοιαζε αρκετά με το πρώτο της σειράς και οι πράσινοι έχοντας ξανά σε πολύ καλή μέρα τον Καλάθι, αλλά και τους μικρούς Χαραλαμπόπουλο και Παπαγιάννη έδειξε να πηγαίνει το σκορ εκεί που θέλει αυτός. Μάλιστα 4 λεπτά πριν από το τέλος οι πράσινοι είχαν προβάδισμα 7 πόντων (59-66).Κάπου εκεί ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έδωσε το σύνθημα αντεπίθεσης στους ερυθρόλευκους, που με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη έφτασαν στην πολύτιμη νίκη και πλέον απέχουν μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.Στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι πως ο Γιώργος Πρίντεζης λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.
Πηγή: Ο Φίλαθλος