Ισοπαλία το ντέρμπι στο Λουτρό 1-1 Αμβρακικός και Απόλλων

Με ισοπαλία 1-1 έληξε το παιχνίδι μεταξύ του Αμβρακικού Λουτρού και του Απόλλων Δοκιμίου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας. Ένα παιχνίδι που ντέρμπι παραμονής στην κατηγορία και για τις δύο ομάδες. Ο Αμβρακικός είχε τις περισσότερες ευκαιρίες ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο που μονοπώλησε στα καρέ του Απόλλωνα, μέχρι 42’ που ο Γουρούνας με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον Αμβρακικό. Η ομάδα του Δοκιμίου μπήκε δυνατά Β μέρος, πίεσε για την ισοφάριση και το κατάφερε με τον Ξευγένη στο 49’ που είχε μπει αλλαγή 2 λεπτά νωρίτερα. Στη συνέχεια το Λουτρό πίεσε χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με δύο κλασικές ευκαιρίες.
Οι φάσεις του αγώνα:
19’ Ατομική ενέργεια ο Παγώνης από πλαγία δεξιά στο ύψος της περιοχής πιάνει χλιαρό σουτ μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
29’ Μακρινό σουτ ο Παγώνης αποκρούει ο Θεοδωρακόπουλος.
38’ Γέμισμα ο Αυγέρης πιάνει την κεφαλιά ο Σπανός, μόλις άουτ.
42’ Ωραία σέντρα του Σιαπλαούρα ο Γουρούνας στο ύψος του πέναλτι πιάνει την κεφαλιά, Γκολ 1-0.
48’ Εκτέλεση φάουλ ο Μπαλάφας, διώχνει ο Σιαπλαούρας για το Λουτρό.
49’ Εκτέλεση φάουλ για τον Απόλλωνα ο Ξευγένης πιάνει την κεφαλιά Γκολ 1-1.
59’ Γέμισμα στη μικρή περιοχή κεφαλιά ο Παγώνης ψηλά άουτ.
61’ Δυνατό σουτ ο Θώδης μόλις άουτ.
70’ Εκτέλεση φάουλ ο Ζίγκηρης έξω δεξιά της περιοχής αποκρούει στο οριζόντιο δοκάρι ο τερματοφύλακας.

Διαιτητής: Ματσούκας – Βοηθοί: Αλεξόπουλος, Κοτρώτσου

Συνθέσεις:
Αμβρακικός Λουτρού: Βασιλόπουλος, Αυγέρης, Ζίγκηρης, Φονιάς(63’ Καραούλης), Παπανίκος, Θώδης, Παγώνης, Ρόκος, Σιαπλαούρας, Σπανός, Γουρούνας.
Απόλλων Δοκιμίου: Θεοδωρακόπουλος, Τσακανίκας, Μανουσάκης, Γαρούφης, Κοκώνης, Μυλωνάς, Μπαλάφας, Δαλαγιώργος, Τσακανίκας Ν.(60’ Σουρουβέλης), Γιαννακάς (Ξευγενης), Δημητρέλης(63’ Μπούρος).