Κύπελλο Γ’ Εθνικής: Το σήκωσαν τα Τρίκαλα στην Άμφισσα

Νέος Κυπελλούχος Γ’ Εθνικής είναι ο ΑΟ Τρικάλων, που επικράτησε στον τελικό της διοργάνωσης του Εθνικού με 3-2. Σε ένα ματς που έγινε στην Άμφισσα, η ομάδα των Τρικάλων ήταν πιο προσεκτική στα τελειώματα των φάσεων και έφτασε στη νίκη και στην κατάκτηση του τροπαίου.

Οι τυπικά γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11′, όταν ο Σαχινίδης έκανε το σουτ, με τον Μακρή στην προσπάθειά του να διώξει να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Εθνικός τελικά κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 39′. Ο Σπάσιτς έκανε το λάθος, ο Λύγκος γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή των Τρικάλων με τον Τέλλο να κάνει χέρι και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σούφλας ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα.

Σε εκείνη τη φάση, ένας φίλος του Εθνικού βρέθηκε στο έδαφος από ένα καπνογόνο και δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες χωρίς ευτυχώς να αντιμετωπίζει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου στον τελικό με την επανάληψη να είναι ακόμα καλύτερη…

Όπως στο πρώτο μέρος, έτσι και στην επανάληψη, τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά και ευτύχισαν να προηγηθούν μόλις στο 52′ ο Χαλκιάς σταμάτησε την μπάλα με το χέρι και τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο Βαγγελή εκτέλεσε εύστοχα την ποινή και πέτυχε το 2-1 για την ομάδα του. Οχτώ λεπτά αργότερα, τα Τρίκαλα φάνηκε να… αγκαλιάζουν το Κύπελλο, όταν και πάλι ο Βαγγελή με κεφαλιά μετά από φάουλ του Κουτσόπουλου έκανε το 3-1.

Στο 85′ ο Εθνικός μπήκε και πάλι στο ματς, καθώς κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με συρτό σουτ του Σούφλα και είχε την ευκαιρία να πιέσει στον χρόνο που απέμενε για να στείλει τον τελικό στην παράταση. Στο 87′, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι με τον διαιτητή να μη το δίνει και κάπου εκεί υπήρξε ένταση σε γήπεδο και εξέδρα…

Αυτό έφερε την δεκάλεπτη διακοπή στον τελικό, με τον ρέφερι να αρχίζει και πάλι το παιχνίδι δέκα λεπτά αργότερα και τελικά να βρίσκει νικητή τα Τρίκαλα τα οποία μετά την Λάρισα, γίνονται η δεύτερη ομάδα που κατέκτησε το Κύπελλο Γ’ Εθνικής.

Οι συνθέσεις:

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ντάσκας, Σκούπρας, Τέλλος, Παπαευθυμίου Παναγ., Κουτσόπουλος, Σπάσιτς, Βαγγελή, Κέρι, Μοσχάκης (73΄ Ζυγκερίδης), Καμπλιώνης (90+10′ Μπασιάκας), Σαχινίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ (Θύμιος Γεωργούλης): Βουτσινάς, Χαλκιάς, Γερόλυμος, Μακρής, Κουκούλης, Γούλας (75′ Υφαντής), Παυλάκης, Σούφλας, Λύγκος (72΄ Παυλόπουλος), Δωροβίνης, Μάναλης