Ουρουγουάη – Πορτογαλία 2-1 (Τελικό)

Η Ουρουγουάη περνά στην προημιτελική φάση και θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία σε ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι.

Ουρουγουάη – Πορτογαλία 2-1.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

95′ Σουτ του Κουαρέσμα παραχωρεί κόρνερ ο Μουσλέρα.

94′ Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δέχεται κίτρινη κάρτα για έντονες διαμαρτυρίες στον διαιτητή.

93′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ουρουγουάη. Ο Σουάρες στην κόντρα από τα δεξιά γύρισμα την μπάλα στον Κριστιάν Ροντρίγκες ο οποίος αντί να σουτάρει με τη μία έκανε κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία.

Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

86′ Σουτ του Φερνάντες έξω από τη μεγάλη περιοχή ο Μουσλέρα μπλόκαρε.

85′ Τρίτη αλλαγή για τον Φερνάντο Σάντος. Ο Ζοάο Μάριο παραχώρησε τη θέση του στον Φερνάντες.

Η στιγμή που ο Κριστιάνο Ρονάλντο βοηθά τον Καβάνι να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της η Ουρουγουάη.

81′ Τρίτη αλλαγή για την Ουρουγουάη. Ο Νάντες παραχωρεί τη θέση του στον Σάντσες.

80′ Κι άλλο κόρνερ για την Πορτογαλία.

Πιέζει η Πορτογαλία, αλλά αντέχει ακόμα η Ουρουγουάη.

77′ Σουτ του Ράφα Γκερέιρο έξω από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα άουτ.

74′ Δεύτερη αλλαγή για την Ουρουγουάη. Στη θέση του τραυματία Καβάνι μπήκε ο Στουάνι.

74′ Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Αντρέ Σίλβα μπαίνει αντί του Γκέντες.

Ζητά αλλαγή ο επιθετικός της Ουρουγουάης.

71′ Ο Καβάνι δεν μπορεί να περπατήσει και ο Κριστιάνο σπεύδει να τον βοηθήσει να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου και χειροκροτείται από όλο το γήπεδο.

70′ Κακή έξοδος από τον Μουσλέρα που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του ο Μπερνάντο Σίλβα την έκλεψε σούταρε με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, αλλά αστόχησε.

Πιέζει η Πορτογαλία για να φέρει το ματς στα ίσα.

65′ Αλλαγή για την Πορτογαλία ο Αντριέν Σίλβα έδωσε τη θέση του στον Κουαρέσμα.

Νωρίτερα είχαμε αλλαγή για την Ουρουγουάη. Ο Κριστιάν Ροντρίγκες μπήκε αντί του Μπεντανκούρ.

Δείτε το 2-1 της Ουρουγουάης:

Αντεπίθεση για την Ουρουγουάη, ο Μπεντανγκούρ έδωσε αριστερά στον Καβάνι και εκείνος με την μία ακριβώς πάνω στη γραμμή της περιοχής και αριστερά έκανε το φαλτσαριστό πλασέ και νίκησε τον Ρουί Πατρίσιο για το 2-1!

62′ ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Καβάνι).

Βγήκε ο Μουσλέρα και τελείωσε τη φάση.

61′ Κι άλλο κόρνερ για τους Πορτογάλους που πιέζουν.

60′ Σουτ του Γκέντες η μπάλα κόντραρε και έχουμε νέο κόρνερ για την Πορτογαλία.

Δείτε το γκολ του Πέπε:

55′ ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Πέπε): Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Πέπε πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-1 για την Πορτογαλία.

54′ Πρώτη επαφή του Κριστιάνο Ρονάλντο με την μπάλα μέσα στην περιοχή και να στρώνει την μπάλα στον Αντρέ Σίλβα που σούταρε και η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ.

52′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά για την Πορτογαλία οι αμυντικοί της Ουρουγουάης έδιωξαν την μπάλα. Αυτή, έφτασε έξω από τη μεγάλη περιοχή στον Ραφαέλ Γκερέιρο που έκανε το σουτ χωρίς όμως να απειλήσει τον Μουσλέρα.

Η εικόνα του ματς δεν έχει αλλάξει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η Πορτογαλία έχει την μπάλα, φτάνει έξω από τη μεγάλη περιοχή του Μουσλέρα αλλά δεν απειλεί.

46′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το τέρμα του Καβάνι είναι εκείνο που χωρίζει τις δύο ομάδες σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

Με πάσα εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Ζοάο Μάριο έκανε τη σέντρα και ο Μουσλέρα βγήκε και μπλόκαρε.

Δέχεται πρώτες βοήθειες ο επιθετικός της Ουρουγουάης.

Όλοι οι παίκτες της Ουρουγουάης πέφτουν πάνω στον Κριστιάνο Ρονάλντο επειδή δεν πέταξε την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου την ώρα που ο Σουάρες είχε πέσει στο έδαφος.

44′ Κόρνερ για την Πορτογαλία.

Δεν υπάρχει κανένας ρυθμός στο ματς. Η Ουρουγουάη κρατά μακριά από την εστία του Μουσλέρα την Πορτογαλία.

32′ Πάνω στο τείχος η εκτέλεση του Κριστιάνο Ρονάλντο.

31′ Φάουλ για την Πορτογαλία λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και λίγο αριστερά με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να παίρνει αμέσως θέση.

Πολλά μαρκαρίσματα για κάρτες έχουν γίνει μέχρι στιγμής στο ματς, ωστόσο ο Σέζαρ Ράμος αρκείται σε συστάσεις.

Ο Περέιρα το εκτέλεσε, αλλά δεν βρήκε κανένα συμπαίκτη του.

25′ Φάουλ από τα δεξιά για την Πορτογαλία. Καλό σημείο για σέντρα.

Η επέμβαση του Ρουί Πατρίσιο στο φάουλ του Σουάρες.

Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Σουάρες, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

21′ Φάουλ του Φόντε πάνω στον Σουάρες σε εξαιρετική θέση. Περίπου 7-8 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Χαρακτηριστικό του τρόπου άμυνας της Ουρουγουάης είναι ότι ο Κριστιάνο Ρονάλντο πήρε την μπάλα στα αριστερά και προσπάθησε με αντίθετη κίνηση να σουτάρει με το δεξί όμως βγήκαν πάνω του διαδοχικά τέσσερις παίκτες!

Η Πορτογαλία προσπαθεί να βγει μπροστά, αλλά δεν μπορεί να “πατήσει” στην περιοχή της Ουρουγουάης. Την ίδια ώρα όλες οι σέντρες που έχουν γίνει είναι εύκολη υπόθεση για τον Μουσλέρα.

14′ Σουτ του Σουάρες η μπάλα κόντραρε πάνω στον Φόντε και πέρασε κόρνερ.

11′ Μετά από σέντρα από τα δεξιά ο Φόντε πήρε την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο. Βέβαια ο στόπερ της Πορτογαλίας είχε κάνει φάουλ στον Βεσίνο που δεν δόθηκε.

10′ Κόρνερ για την Πορτογαλία.

Δείτε το γκολ του Καβάνι:

7′ ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Καβάνι): Ο Καβάνι από τα δεξιά άνοιξε στα αριστερά στον Σουάρες, εκείνος έκανε τη σέντρα και ο πρώτος με κεφαλιά κάνει το 1-0 για την Ουρουγουάη.

6′ Ο Μπερνάντο Σίλβα έστρωσε στον Κριστιάνο Ρονάλντο εκείνος με τη μία σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα πάνω στον Μουσλέρα που έπεσε και μπλόκαρε.

Το εκτέλεσε από δεξιά ο Τορέιρα, αλλά απομάκρυνε ο Φόντε.

4′ Πρώτο κόρνερ στο ματς για την Ουρουγουάη.

2′ Πρώτη τελική στο ματς για την Πορτογαλία. Ο Ζοάο Μάριο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά στην άλλη πλευρά ο Μπερνάντο Σίλβα πήρε την κεφαλιά χωρίς να ανησυχήσει ο Μουσλέρα.

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση.

Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα.

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Κάσερες, Χιμένες, Γοδίν, Λασάλτ, Τορέιρα, Νάντες, Βεσίνο, Μπεντανκούρ, Σουάρες, Καβάνι.

Πορτογαλία: Ρουί Πατρίσιο, Ρικάρντο Περέιρα, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο, Καρβάλιο, Αντριέν Σίλβα, Μπερνάρντο Σίλβα, Ζοάο Μάριο, Κριστιάνο Ρονάλντο, Γκονσάλο Γκέντες.

Σήμερα είναι 71 ετών και 119 ημερών. Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στον Τσέζαρε Μαλντίνι 70 ετών και 130 ημερών.

Απόψε γράφεται ιστορία. Ο Αργεντινός προπονητής της Ουρουγουάης, Όσκαρ Ταμπάρες, γίνεται ο μεγαλύτερος σε ηλικία κόουτς που έχει προπονήσει σε νοκ άουτ αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο νικητής θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία η οποία μετά από ένα εντυπωσιακό ματς επιβλήθηκε με 4-3 της Αργεντινής.

Εκεί όπου η Ουρουγουάη θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία.

Σε περίπου ένα τέταρτο από τώρα θα έχουμε τη σέντρα στο δεύτερο ματς της φάσης των “16” του Μουντιάλ.