Ο Σάμουελ Καλαλέι νικητής του 35ου Αυθεντικού Μαραθωνίου – Οι θέσεις των Ελλήνων

Κενυάτης

Ο Κενυάτης Σάμουελ Καλαλέι έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού στον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο, που διεξήχθη σήμερα, με τη συμμετοχή πάνω από 50.000 δρομέων, που ταξίδεψαν στην Αθήνα από 101 χώρες.

Ο Κενυάτης πρωταθλητής δεν είχε αντίπαλο μετά το 35ο χιλιόμετρο, αφού είχε αφήσει σχεδόν δύο λεπτά πίσω τον περυσινό νικητή, Λούκα Ρότιτς Λουμπουάν, ο οποίος τερμάτισε τελικά δεύτερος με χρόνο 02:14:22 έναντι 02:12:16 του συμπατριώτη του. Τρίτος κατετάγη ο -επίσης- Κενυάτης Μαρκ Κοσγκέι Κίπτοο με 02:16:10.

Απ’ την πλευρά των Ελλήνων, πρώτος τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος με χρόνο 02:27:21, ενώ δεύτερος ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης με 02:28:17 και τρίτος ο Γιώργος Καραΐσκος με 02:28:57.

Στις γυναίκες, η Μπαντάνε Μπεντάτου Χίπρα κατέκτησε την πρώτη θέση με 02:34:18, ακολούθησε η Κίμπορν με 02:34:21, ενώ τρίτη τερμάτισε η περυσινή νικήτρια, Αρουσέι με 02:34:49. Σε ό,τι αφορά στις Ελληνίδες,  η Ράνια Ρεμπούλη μπήκε πρώτη στο Παναθηναϊκό Στάδιο, τερματίζοντας σε 02:49:06, ενώ ακολούθησαν οι Γλυκερία Τζιατζιά με 02:51:20 και Φωτεινή Δαγκλή-Παγκότο με 02:53:55.

πηγή: filathlos.gr