ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΕΔΡΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΦΙΜΠΑ ΠΗΓΑΣΟΣ: 55 – 47
Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη  σε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι της ομάδας του ΠΑΣ την Κυριακή 11 Μαρτίου στο κλειστό Παπαχαραλάμπειο στάδιο, ο ΠΑΣ Ναυπάκτου εξασφάλισε την νίκη με σκορ 55-47 απέναντι στον Πήγασο Αγρινίου και μαζί το πλεονέκτημα έδρας για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΚΑΒΔΕ . Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά για την ομάδα της Ναυπάκτου, καθώς με καλή άμυνα βρήκε εύκολο δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 8 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο. Στο 2ο δεκάλεπτο το υπερβολικό 3ο φάουλ που χρεώθηκε ο Ζαμπάρας και η άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων δυσκόλεψαν τους γηπεδούχους  όπου έχασαν τον ρυθμό τους και έδωσαν δικαίωμα στην ομάδα του Αγρινίου να μειώσει στον πόντο με σκορ ημιχρόνου 23-22. Στο 2ο ημίχρονο η σταθερά καλή άμυνα και το καλύτερο «διάβασμα» στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων, έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του ΠΑΣ και παρά τα επιπόλαια λάθη στην επίθεση κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος, και να πάρει την νίκη. Η προσήλωση των παιδιών του Ζησιμόπουλου Θεόφιλου στην άμυνα και στον τομέα των ριμπάουντ ήταν το κλειδί για την σπουδαία νίκη και την πολυπόθητη 2η θέση στον όμιλο.
Στον νοκ άουτ  προημιτελικό η ομάδα του ΠΑΣ θα αντιμετωπίσει τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας, την Κυριακή 18/03 και ώρα 15:00, στο κλειστό Παπαχαραλάμπειο στάδιο με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα την οδηγήσει στους «4» της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: Α: 17-09 Β: 06-13 Γ: 23-17 Δ: 09-08
ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Ζησιμόπουλος Θεόφιλος) Ντάλλας Φ., Κουτσογιάννης Ι., Γαλάνης Ν., Κουφογιάννης Β., Φούντας Α., Φούντας Φ. 4(1), Σταμάτης Π. 5, Γκερς Σ. 12, Στυλιαράς Ε. 12, Ζαμπάρας Δ. 9, Μαντζαρίνης Α. 6, Αναγνωστόπουλος Φ. 7.