Συνέχισε τις νίκες ο ΠΑΣ Ναυπάκτου

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 49-64

Συνέχισε τις νίκες ο ΠΑΣ Ναυπάκτου καθώς επικράτησε την Κυριακή το απόγευμα της Δόξας Λευκάδας εκτός έδρας με σκορ 49-64 και διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας της Ά ΕΣΚΑΒΔΕ, ένα μόλις βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο ομάδα της Βόνιτσας. Παρόλο τις απουσίες αρκετών παικτών (Μπίρμπας, Αμπλάς, Κακούσης, Παναγιωτόπουλος, Σταθάτος Π) η ομάδα της Ναυπάκτου μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 10 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο με σκορ 12-22 για να ολοκληρώσει το ημίχρονο με σταθερό προβάδισμα και το σκορ στο 27-34.Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι με άμυνα ζώνης προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου ήταν καλά διαβασμένοι και έβρισκαν συνεχώς λύσεις στην επίθεση και διατηρούσαν διψήφια διαφορά πόντων σε όλο τον αγώνα για να διαμορφωθεί εύκολα το τελικό 49-64. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΣ ο Σίσκος  με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον ακολούθησαν οι Αδαμόπουλος με 11 και Βουρλούμης με 9 πόντους αντίστοιχα. Από την Δόξα ξεχώρισε ο Σολδάτος με 19 πόντους και ο Κονιδάρης με 12.

Δεκάλεπτα:Α:12-22 Β:15-12 Γ:10-16 Δ:12-14

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Κόγκας): Σολδάτος 19(3), Λάζαρης, Αθανίτης 2, Κοντοπριάς 2, Κοντοστέργιος, Φέτσης, Ζαβιτσάνος 9, Κτένας, Κονιδάρης 12, Τσαουσίδης 2, Κελάριου3.

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος):, Φρέγκου 5, Αλεξανδρής 6, Χαντζής 4, Κόκλας 1, Κατσίκας 2,  Πολύχρονος 7, Αδαμόπουλος 11, Βουρλούμης 9, Σίσκος 19, Σταυρόπουλος.