Τελικός Μουντιάλ: Γαλλία – Κροατία 4-2 – Η Γαλλία πρωταθλήτρια κόσμου!

Τέλος του αγώνα, η Γαλλία επικράτησε 4-2 της Κροατίας και στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια!

95′ Η Γαλλία θα σηκώσει για δεύτερη φορά στην ιστορία της το Παγκόσμιο Κύπελλο!

92′ Κίτρινη κάρτα στον Βρσάλικο.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′ Σουτ του Ράκιτιτς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

87′ Σουτ του Φεκίρ, μπλοκάρει ο Σούμπασιτς.

82′ Δεύτερη αλλαγή για την Κροατία, με τον Πιάτσα να παίρνει τη θέση του Στρίνιτς.

81′ Τρίτη αλλαγή για τη Γαλλία, με τον Φεκίρ να παίρνει τη θέση του Ζιρού.

80′ Επιμένουν οι Κροάτες, που έχουν καταθέσει και την ψυχή τους.

78′ Καλή ευκαιρία για την Κροατία, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι στο σουτ του Ράκιτιτς.

76′ Μακρινό σουτ του Βρσάλικο, η μπάλα άουτ.

73′ Δεύτερη αλλαγή για τη Γαλλία, με τον Τολισό να παίρνει τη θέση του Ματουϊντί.

Ένας τελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου που τα έχει όλα!

71′ Πρώτη αλλαγή για την Κροατία, με τον Κράμαριτς να παίρνει τη θέση του Ρέμπιτς.

Τραγικό λάθος του Γιορίς, του κλέβει την μπάλα ο Μάντζουκιτς και η Κροατία μειώνει σε 4-2.

69′ Γκοοοολ για την Κροατία!

Κατέρρευσαν οι Κροάτες, στα… χέρια των Γάλλων το τρόπαιο.

Εξαιρετικό σουτ του Εμπαπέ έξω από την περιοχή, δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα ο Σούμπασιτς.

65′ Γκοοοοοολ για τη Γαλλία!

Ο Πογκμπά έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που ανήκει στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και σκοράρει σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου!

61′ Ευκαιρία για τη Γαλλία, δεν μπόρεσαν Ζιρού, Γκριεζμάν να τη στείλουν στα δίχτυα.

Η φάση ξεκίνησε από προσπάθεια του Εμπαπέ, ο οποίος γύρισε στον Γκριεζμάν, που έστρωσε τον Πογκμπά, με τον μέσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να ευστοχεί με τη… δεύτερη κι αφού στο πρώτο του σουτ η μπάλα βρήκε στα σώματα των αντιπάλων.

Σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Κροατίας, ο Πογκμπά σούταρε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Σούμπασιτς για να γράψει το 3-1.

59′ Γκοοοοολ για τη Γαλλία!

55′ Πρώτη αλλαγή για τη Γαλλία, με τον Ενζονζί να παίρνει τη θέση του Καντέ.

Πήρε πίσω την απόφασή του ο Πιτάνα, αφού υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

54′ Κόρνερ για την Κροατία.

Ξεκίνησε και πάλι το ματς.

Μίνι διακοπή στον τελικό, αφού είχαμε εισβολή 3-4 φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο.

52′ Πολύ καλή στιγμή για τη Γαλλία, με τον Εμπαπέ να χτυπάει στην αντεπίθεση και να σουτάρει, όμως τον Σούμπασιτς να διώχνει με τα πόδια.

50′ Σουτ του Βρσάλικο, η μπάλα άουτ.

48′ Ευκαιρία για την Κροατία, με τον Ρέμπιτς να σουτάρει δυνατά και τον Γιορίς να διώχνει σε κόρνερ.

47′ Σουτ του Γκριεζμάν έξω από την περιοχή, η μπάλα στα χέρια του Σούμπασιτς.

46′ Σέντρα του Βρσάλικο, βγαίνει ο Γιορίς και μπλοκάρει.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του αγώνα, δεν υπάρχουν αλλαγές στις δύο ομάδες.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τη Γαλλία να προηγείται 2-1 της Κροατίας!

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.

45′ Κόρνερ για την Κροατία.

Στο έδαφος ο Ουμτιτί που έχει τραυματιστεί.

44′ Κι άλλο κόρνερ για την Κροατία.

Η άμυνα των Γάλλων πάντως είναι αρκετά ασταθής στις στημένες φάσεις.

43′ Κόρνερ για την Κροατία.

Εξαιρετικός μέχρι στιγμής ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 3 γκολ και καλό ρυθμό!

41′ Κίτρινη κάρτα στον Ερναντέζ.

40′ Ευκαιρία για την Κροατία, με το σουτ του Ρέμπιτς μέσα από την περιοχή να καταλήγει στον Γιορίς.

38′ ΓΚΟΛ Η ΓΑΛΛΙΑ! Ο Γκριεζμάν στέλνει τον Σούμπασιτς από την άλλη πλευρά και κάνει το 2-1!

ΕΔΩΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΠΙΤΑΝΑ.

Ο διαιτητής περιμένει τον VAR. Πηγαίνει να δει ο ίδιος τη φάση.

34′ Κόρνερ από δεξιά, ο Πέρισιτς κάνει χέρι κι η μπάλα φεύγει έξω.

Στατιστικό: Ο Ίβαν Πέρισιτς έχει συμμετοχή σε 11 γκολ σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και Παγκόσμιο Κύπελλο (7 γκολ και 4 ασίστ), τη μεγαλύτερη από κάθε άλλον Κροάτη (ξεπέρασε τον Ντάβορ Σούκερ με συμμετοχή σε 10 γκολ).

Στατιστικό: Η Ίντερ είναι η ομάδα με τα περισσότερα γκολ σε τελικούς Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αυτό του Πέρισιτς ήταν το 7ο. Ακολουθούν Σάντος και Γιουβέντους με 5.

28′ ΓΚΟΛ Η ΚΡΟΑΤΙΑ! Φάουλ με γέμισμα, η μπάλα με κεφαλιές φτάνει μέχρι τον Βίντα, ο οποίος δίνει έξω στον Πέρισιτς, αυτός μαζεύει την μπάλα με το δεξί, σουτάρει με αριστερό βολέ και σημειώνει καταπληκτικό γκολ για το 1-1!

27′ Κίτρινη κάρτα στον τελικό για τον Καντέ, που σταμάτησε αντεπίθεση του Πέρισιτς

Στατιστικό: Ο Μάριο Μάντζουκιτς έγινε ο πρώτος παίκτης που σημειώνει αυτογκόλ σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

24′ Σέντρα του Μάντζουκιτς από δεξιά, σουτ του Ράκιτιτς, πολύ άουτ.

21′ Ευκαιρία για την Κροατία! Γέμισμα με φάουλ του Μόντριτς από δεξιά, γυριστή κεφαλιά του Βίντα, άουτ.

Οι Κροάτες φωνάζουν για τον καταλογισμό φάουλ, κάνοντας λόγο σωστά για θέατρο του Γκριεζμάν.

Εκτέλεση φάουλ με γέμισμα από τον Γκριεζμάν, ο Πογκμπά βρίσκεται σε θέση οφσάιντ, όμως, ο Μάντζουκιτς παίρνει την κεφαλιά προς τα πίσω και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

18′ ΓΚΟΛ Η ΓΑΛΛΙΑ

Σύγκρουση του Ερναντέζ με τον Πέρισιτς εκτός φάσης, κάτω ο Κροάτης με χτύπημα στον λαιμό.

15′ Ξανά κενό στην πλευρά του Παβάρ, ο Στρίνιτς τρέχει και βγάζει χαμηλή σέντρα, διώχνει ο Ουμτιτί.

11′ Γέμισμα του Ράκιτιτς στην πλάτη της άμυνας της Γαλλίας, ο Πέρισιτς δεν κάνει καλό κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία να βγει τετ α τετ.

Στατιστικό: Ο Ντέγιαν Λόβρεν έγινε ο 2ος παίκτης της Premier League που εμφανίζεται την ίδια σεζόν σε τελικό Champions League και τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο πρώτος ήταν ο Τιερί Ανρί το 2006.

9′ Σκληρό φάουλ του Ρέμπιτς στον Πογκμπά για να ανακόψει αντεπίθεση.

Έχει μπει πιο δυνατά η Κροατία σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

8′ Κόρνερ από αριστερά για την Κροατία με τον Μόντριτς, διώχνει ο Ζιρού.

4′ Σέντρα του Βρσάλκο από δεξιά, ο Βαράν νικάει τον Μάντζουκιτς και διώχνει.

Σέντρα στον τελικό με αντίστροφη μέτρηση.

Και η ώρα για τον εθνικό ύμνο της Κροατίας.