Α.Ο. Χάλκειας: Ένα χρόνο μετά την κατάκτηση του κυπέλλου πέτυχε σπουδαία νίκη που δίνει ελπίδες για απευθείας παραμονή

Νίκη με σκορ 3-1 για τον ΑΟ Χάλκειας επί του φιλοξενούμενου Απόλλωνα Δοκιμίου. Ένα χρόνο μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Αιτωλοακαρνανίας η ομάδα της Χάλκειας έκανε μεγάλο βήμα για την απευθείας παραμονή στην Α’ ΕΠΣΑ.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτού που προηγήθηκαν στο 11′ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Δαλαγιώργου. Οι γηπεδούχοι στο 13′ και στο 15΄με δύο γκολ του Ευθυμιόπουλου έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Κυρίτσης στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Α.Ο. Χάλκειας (Ανδρέας Καλαβρουζιώτης): Γκιάτας, Βαλής, Διαμαντόπουλος, Μπίμπας, Κάπο, Αδραχτάς, Δημαράς (60΄Καλαβρουζιώτης), Δαβάνης, Ψυχογιός (85΄Κυρίτσης), Γιαβρούτας (88΄Παγανιάς), Ευθυμιόπουλος Απόλλων Δοκιμίου (Θεόδωρος Λαυράνος): Δημητρίου, Τσακανίκας Ι., Χονδρογιάννης, Δαλαγιώργος, Αθανασίου Α (46΄Καρτσακλής), Κοκώνης Ε., Καμμένος, Κορομηλάς Φ., Κοκώνης Κ., Κοτρότσος, Ζαχαράκης

Το φίλμ του αγώνα

10′ ΓΚΟΛ Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δαλαγιώργου ο Απόλλων Δοκιμίου θα ανοίξει το σκόρ.

13’ΓΚΟΛ  Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ευθυμιόπουλου και λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα του Απόλλωνα ο Α.Ο. Χάλκειας θα κάνει το 1-1.

15’΄ΓΚΟΛ Κουρσα Ψυχογιού και ένα δύο Ευθυμιόπουλου – Γιαβρούτα με τελικό αποδέκτη τον πρώτο που με πλασέ θα κάνει το2-1

24’Ο Γιαβρούτας θα πασάρει στον Ευθυμιόπουλο ο οποίος με την σειρά του θα δώσει στον Ψυχογιό όμως η άμυνα του Δοκιμίου θα λειτουργήσει σωστά και η μπάλα θα απομακρυνθεί.

52′ Ο Ζαχαράκης θα φύγει μόνος του τετ α τετ θα μπλοκάρει ο Γκιάτας.

56′ Ο Κοκκώνης θα φύγει στην κόντρα την τελευταία στιγμή θα πασάρει όμως ο Βαλής θα διώξει σε κόρνερ.

76’Ο Διαμαντόπουλος θα κάνει ωραία σέντρα ο Γιαβρούτας θα κατεβάσει την μπάλα όμως θα διώξουν οι αμυντικοί.

80’Ο Καλαβριζιώτης θα σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή όμως ο τερματοφύλακας θα διώξει με τα πόδια.

81’Ο Α.Ο. Χάλκειας θα ζητήσει πένάλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Καλαβριζιώτη

83′ Συρτή σέντρα του Βαλή ο Γιαβρούτας θα πλασάρει θα σώσει όμως ο τερματοφύλακας.

92′ ΓΚΟΛ Ο Ευθυμιόπουλος θα βγεί μόνος του στην αντεπιθεση την κατάλληλη στιγμή θα πασάρει στον Κυρίτση που με πλασέ θα κάνει το τελικό 3-1.