ΒΙΝΤΕΟ: Ασταμάτητοι οι Oυόριορς – Όλα τα αποτελέσματα του ΝΒΑ

Ακάθεκτοι συνεχίζουν οι Ουόριορς που πήραν άλλη μια νίκη στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ. Αυτή τη φορά απέναντί τους ήταν οι Τίμπεργουλβς οι οποίοι μάλιστα έδειχναν ικανοί να κάνουν την έκπληξη και να πάρουν το «διπλό».

Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη με την ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ να παίρνει τελικά τη νίκη με 116-99. Καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το ξέσπασμά τους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Μέχρι τότε οι Τίμπεργουλβς προηγούνταν με 87-83 και ήλπιζαν ότι θα μπορούσαν να φύγουν νικητές.

Ο Κλέι Τόμσον, όμως, με οκτώ σερί πόντους στην αρχή της περιόδου έδωσε το προβάδισμα και το έναυσμα στους συμπαίκτες του να «ξυπνήσουν». Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το τελικό 116-99 και άλλη μια μεγάλη νίκη των πρωταθλητών σε ένα δύσκολο παιχνίδι.

Ο Ντουράντ με 33 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ακολούθησε ο Κάρι με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 22 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ο Ουίγκινς είχε 22 πόντους και ο Μπάτλερ 21. Ο Ρόουζ έπαιξε για πέντε λεπτά, καθώς αποχώρησε με τραυματισμό στον αστράγαλο.

Στο Ντάλας οι Μάβερικς γνώρισαν την ήττα με 118-106 από τους Νικς. Ο Ντόνσιτς είχε 18 πόντους και ήταν ο δεύτερος σκόρερ, μετά τον Σμιθ με 23 για τους γηπεδούχους. Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Τρίερ με 23 και ο Χάρνταγουεϊ με 18.