Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΓΡ.ΛΙΑΚΑΤΑΣ 53-49

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στο κλειστό «Παπαχαραλάμπειο» στάδιο οπού  μετά από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι επικράτησε  του Αιτωλικού   με σκορ 53-49,  στην 8η  Αγωνιστική  του πρωταθλήματος του Νότιου Ομίλου της Ά ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι γηπεδούχοι παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τρεις βασικούς παίκτες λόγω τραυματισμών  (Στάικος, Πολύχρονος, Σταυρόπουλος) είχαν από το ξεκίνημα την πρωτοπορία στο σκορ και με πολύ καλή άμυνα (11 κλεψίματα) και με έλεγχο του ρυθμού και σωστές επιλογές στην επίθεση (12 assist) πήραν διαφορά 7 πόντων στο ημίχρονο, με σκορ 29-22 και την διεύρυναν στους 9 με σκορ 40-31 με τη λήξη της 3η περιόδου. Το Αιτωλικό αντέδρασε στο 4ο  δεκάλεπτο. Κράτησε για 5 λεπτά τον ΠΑΣ χωρίς καλάθι και με σερί 0-12 πέρασε μπροστά με 40-43. Εκεί μίλησε η εμπειρία του Σπύρου Βλαχογιάννη που με οκτώ προσωπικούς πόντους και ένα τρίποντο του Αλεξανδρή έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στον ΠΑΣ με 51-48. Ο Δάλαρης από τους φιλοξενούμενους με 1/2 βολές έκανε το 51-49 και ο Χαντζής με 2/2 βολές 1,7 δευτερόλεπτα πριν την λήξη σφράγισε  την νίκη για τον  ΠΑΣ με 53-49. Από τους νικητές κορυφαίος ο Αλεξανδρής που σημείωσε 19 πόντους με 3 τρίποντα έχοντας μόλις μία άστοχη προσπάθεια και ο Βλαχογιάννης με 14 πόντους και 3 κλεψίματα .Από το Αιτωλικό πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπόσμος με 12 πόντους. Με τον ΠΑΣ αγωνίστηκαν για  πρώτη φορά φέτος οι Τσιφτιλής, Τσιλιγιάννης , Κονίδας και Τομόρι  και βοήθησαν στο rotation δείχνοντας το βάθος αυτής της ομάδας

Δεκάλεπτα:Α:18-12 Β:11-10 Γ:11-9 Δ:13-18

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Χασανάι, Κονίδας, Αλεξανδρής Ν. 19(3), Τσιφτιλής, Σταθάτος Π. 8, Χαντζής 4, Κακούσης 8(1), Τσιλιγιάννης, Ντζουμάνης, Βλαχογιάννης 14, Τομόρι, Αδαμόπουλος

Αιτωλικό(Φαράντος): Καστανάς, Τουσίνι 8(2), Κουφός 3(1), Μάντης, Τσικνιάς, Σακκάς 3(1), Καραπαναγιώτης 6(2), Μπόσμος 12, Δάλαρης 9, Κούσουλας 7(1), Παρράς, Σαράντος 1