Κυπελλούχος ο Παναθηναϊκός

Νίκησε 68-59 τον Άρη στο «Αλεξάνδρειο» και κατέκτησε το Κύπελλο

Σε απόλυτο κυρίαρχο του Κυπέλλου Ελλάδας μετατρέπεται ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε του Άρη με 68-59 στο «Αλεξάνδρειο» της Θεσσαλονίκης και έφτασε στις 6 συνεχόμενες κατακτήσεις και το 18ο Κύπελλο της ιστορίας του.

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε μια ώρα καθυστέρηση, λόγω των γνωστών συνθηκών με τα γεγονότα που σημειώθηκαν στις θέσεις των επισήμων, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κατάφερε να αποτυπώσει στο παρκέ την ανωτερότητα της, και να χάσει μόλις δυο φορές το προβάδισμα, και με εξαιρετική άμυνα, αλλά και ελέγχοντας τον ρυθμό έφτασε σε μια αγχωτική νίκη, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με +17 (54-37) στο 32′.

Ο Τζέιμς Φελντέιν έδειξε για μια ακόμα φορά την ανοδική του πορεία, έχοντας 18 πόντους (7/15 σουτ), με τον Νικ Καλάθη να καθορίζει τον ρυθμό στα κρίσιμα λεπτά στο φινάλε, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους (6/10 σουτ, 3 ασίστ).

Από 9 πόντους είχαν οι Κρις Σίνγκλεντον (1/7 σουτ, 4 ριμπ.) και Μάικ Τζέιμς 9 (3/7 τριπ). Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 9/33 τρίποντα, έχοντας μόλις 7 λάθη και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (35-33).

Και ο Άρης από την πλευρά του δεν τα πήγε και πολύ καλά στα μακρινά σουτ, έχοντας 7/29 τρίποντα και μόλις 50% στις βολές (8/16), ενώ στα θετικά του στοιχεία ήταν η επιστροφή από το -17 στο -4 (58-54) στο 37′.

Για τον Άρη ο Ουίλ Κάμινγκς είχε 20 πόντους (7/13 σουτ), ενώ 12 πόντους είχε ο Μάικλ Τζένκινς (3/7 τριπ., 6 ριμπ.), ο οποίος ωστόσο «ξύπνησε» στο 4ο δεκάλεπτο. Θετικός και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 9 πόντους (2/3 τριπ.), με τους 8 από αυτούς να έρχονται στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 29-27, 50-37, 68-59

Άρης (Πρίφτης): Τζένκινς 12 (3), Κάμινγκς 20 (2) Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 2, Τζάκσον 2, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης 9, Ζάρας, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4, Γκόρντον.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Φελντέιν 18 (1), Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ (1), Καλάθης 15 (1), Ρίβερς 5  (1), Τζέιμς 9 (3), Φώτσης 5 (1), Παππάς, Τζεντίλε 4, Μπουρούσης.