Κύπελλο ΕΠΣΝΑ: Στο τελικό η Φλόγα Παλαιομάνινας

Τον τίτλο του Κυπελλούχου Αιτωλοακαρνανίας θα διεκδικήσει για δεύτερη φορά η Φλόγα Παλαιομάνινας. Η ομάδα του Βαλάντη Ζώη κέρδισε τον Αχελώο Αγγελοκάστρου με 2 – 1 και μετά από δύο χρόνια θα βρεθεί ξανά στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣΝΑ.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι είχαν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο στο οποίο δημιούργησαν αρκετές φάσεις και σκόραραν στο 37΄ με σουτ του Τουρλίδα στο αριστερό “Γ” της εστίας. Ο Αχελώος είχε μία πολύ καλή ευκαιρία στο 30΄ με σουτ του Ζαλοκώστα μετά από λάθος στην άμυνα που πέρασε άουτ.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Φλόγα έδειξε να παίρνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης. Ήταν το 55ο λεπτό όταν ο Νταλαπέρας εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπούτιβας δεν έλεγξε την πορεία της μπάλας που κατέληξε στα δίχτυα για το 2 – 0. Τρία λεπτά αργότερα ο Πιστιόλης έχασε την ευκαιρία για να πετύχει τρίτο γκολ και ο Αχελώος “ξαναμπήκε” στο παιχνίδι στο 64΄ με τον Αλέξανδρο Κ. Φούντα να εκμεταλλεύεται την πάσα του Κουζέλη και με πλασέ να κάνει το 2 – 1. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν πιο ανοικτό με τη Φλόγα να προσπαθεί να “κλειδώσει” πρόκριση και τον Αχελώος να ψάχνει την ισοφάριση. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, χωρίς όμως να νικηθούν ο Διαμαντής και ο Μπούτιβας και η Φλόγα πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα.

Σέντρα του Τουρλίδα από δεξιά ο Χριστόπουλος κάνει το σουτ και διώχνει πριν τη γραμμή ο Αλέξανδρος Δ. Φούντας.
15΄ Σέντρα σουτ του Ξευγένη διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Μπούτιβας.
19΄ Φάουλ του Νάκου ο Λίτσος από κοντά δε βρήκε καλά τη μπάλα που έφυγε μακρυά από την εστία.
23΄ Πάσα του Τουρλίδα στον Πιστιόλη που σούταρε από δεξιά με το Μπούτιβα να διώχνει στην αριστερή του γωνία.
25΄ Σουτ του Νάκου έδιωξε σε κόρνερ ο Μπούτιβας.
30΄ Λάθος γύρισμα στην άμυνα της Φλόγας ο Ζαλοκώστας σούταρε με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.
31΄ Σουτ του Πιστιόλη έφυγε άουτ.
37΄ Γκολ. Πάσα του Νάκου στον Τουρλίδα που από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό “Γ” της εστίας του Μπούτιβα κάνοντας το 1 – 0.
55΄ Γκολ. Κόρνερ του Νταλαπέρα από αριστερά ο Μπούτιβας δεν κάνει σωστή εκτίμηση της πορείας της μπάλας που καταλήγει στα δίχτυα για το 2 – 0.
57΄ Φάουλ του Μπαμπάτσικου η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
58΄ Ο Πιστιόλης μπαίνει από αριστερά στην περιοχή και πλασάρει ελάχιστα άουτ.
64΄ Γκολ. Ο Κουζέλης από δεξιά πασάρει στον Αλέξανδρο Κ. Φούντα που με πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 1.
68΄ Κόρνερ του Καραλή κεφαλιά του Ζαλοκώστα από καλή θέση έφυγε μακρυά από την εστία.
70΄ Ανάποδο ψαλίδι του Καντάνη έδιωξε εντυπωσιακά ο Μπούτιβας.
72΄ Γέμισμα του Μπακογιάννη ο Κουζέλης από δεξιά σούταρε πάνω από το δοκάρι.
78΄ Σέντρα σουτ του Κακούρη έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπούτιβας.
80΄ Φάουλ του Αλέξανδρου Κ. Φούντα έδιωξε σε κόρνερ ο Διαμαντής.
83΄ Γύρισμα του Πελεκάνου από δεξιά ο Αλέξανδρος Κ. Φούντας από καλή θέση πλάσαρε ψηλά άουτ.
85΄ Φάουλ του Καραλή η μπάλα έφυγε άουτ.
86΄ Σουτ του Νάκου έδιωξε δύσκολα ο Μπούτιβας.
87΄ Κόρνερ του Νάκου ο Πιστιόλης ξεμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά που κατέληξε στα χέρια του Μπούτιβα.

ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ (Βαλάντης Ζώης): Διαμαντής, Νταλαπέρας, Στρεμμένος (72΄ Γκουτσέλης), Στριμμένος, Λίτσος, Καντάνης, Ξευγένης (76΄ Κακούρης), Χριστόπουλος, Πιστιόλης (88΄ Παναγιωτόπουλος Π.), Νάκος, Τουρλίδας.

ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ (Χρήστος Ζαπάντης): Μπούτιβας Μ., Φούντας Α.Δ. (60΄ Καραλής), Μπαμπάτσικος, Μπέτσικας, Αλεξάκης, Μπακογιάννης, Σαγάνας Μ. (81΄ Πελεκάνος), Ζαλοκώστας Λ., Κουζέλης, Φούντας Α.Κ., Ρουσογιάννης (83΄ Τσιλιπάνος).