Μεγάλη εντός έδρας νίκη για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου

Σε λίγη ώρα βίντεο με ολόκληρο τον αγώνα

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΑΛΦΑ 77-73

Μεγάλη εντός νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου απέναντι στον ανταγωνιστικό ΑΛΦΑ ΄93 με σκορ77-73, στο πλαίσιο της 6ης  αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Ά ΕΣΚΑΒΔΕ. Η ομάδα της Ναυπάκτου παρότι αγωνίστηκε χωρίς δύο βασικούς παίκτες (Σίσκος και Αμπλάς απουσίαζαν για επαγγελματικούς λόγους) είχε και τον Αναγνωστόπουλο ανέτοιμο από τον τραυματισμό του, έκανε πολύ καλή εμφάνιση και με ψυχικά αποθέματα στο 4ο δεκάλεπτο γύρισε από το -8 την εις βάρος της διαφορά και πήρε τη νίκη που τη διατηρεί στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αξίζει να αναφέρουμε την εκπληκτική παρουσία του κόσμου που με κόσμια συμπεριφορά έδωσε πνοή στους παίκτες και τους ώθησε στην ανατροπή. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με έξι πόντους αλλά ο ΠΑΣ ανέκαμψε γρήγορα και έκλεισε τη διαφορά προηγούμενος στο 1ο δεκάλεπτο με 16-14. Στο 2ο  δεκάλεπτο η ομάδα της Ναυπάκτου χαμήλωσε το σχήμα της και παίζοντας πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο  πήρε προβάδισμα 7 πόντων το οποίο όμως έχασε γρήγορα χάρη στα μακρινά σουτ των φιλοξενουμένων κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 32-33. Η ομάδα του Αγρινίου έχοντας φοβερή ευστοχία στα σουτ 3 πόντων (ευστόχησε σε 11 συνολικά) είχε το μομέντουμ του αγώνα και στο τριακοστό λεπτό είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (49-57). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου με ψυχωμένη άμυνα και μεγάλα σουτ στην επίθεση ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήραν μια διαφορά επτά πόντων περίπου δυο λεπτά πριν το τέλος για να φτάσουν με το άκουσμα της κόρνας στο τελικό 77-73. Από τον ΠΑΣ που είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Φρέγκου σημείωσε 19 πόντους και οι Βουρλούμης και Κακούσης είχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΑΛΦΑ ο Κουβέλης είχε 16 πόντους με τον Τασόπουλο να προσθέτει 15 και τον Κυριαζή 12.

Δεκάλεπτα:Α:16-14 Β:16-19 Γ:17-24 Δ:28-16

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Κακούσης 15(5), Φρέγκου 19(2), Ζαμπάρας, Σταθάτος Π. 8, Φούντας, Στυλιαράς, Βουρλούμης 16(1), Αναγνωστόπουλος 10, Κατσίκας 1, Βαρελάς 2, Σκαλιώτης, Νακόπουλος 8

ΑΛΦΑ(Σταυρόπουλος): Ρέντζιος Ν., Τσέλιος 8(2), Λυμπέρης, Κυριαζής 12(2), Κουβέλης 16(3), Ρέντζιος Β, Τάγκας 7(2), Τασιούλης, Βατίστας 9, Παρθένης 6 (1), Τασοπουλος 15(1), Βούλγαρης