Μεγάλη νίκη για τις Κορασίδες του ΠΑΣ

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 47-62

Μεγάλη νίκη πήραν οι Κορασίδες του ΠΑΣ Ναυπάκτου μέσα στο Μεσολόγγι καθώς επικράτησαν επί του Χαρίλαου Τρικούπη με σκορ 47-62, την Κυριακή 18 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστής του Ά Ομίλου του Πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΒΔΕ. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Ναυπάκτου με το τέλος του ά γύρου, ουσιαστικά κλειδώνει τη 2η  θέση του Ομίλου και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Σπύρου Σταυρόπουλου αν και κατέβηκε μόλις με 8 παίκτριες  λόγω τραυματισμών και διάφορων υποχρεώσεων, παρουσιάστηκε πολύ δυνατή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και αποφασισμένη για το θετικό αποτέλεσμα. Με αργές επιθέσεις και σωστή διαχείριση των φάουλ, οι κορασίδες του ΠΑΣ βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με σκορ 22-33. Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια του Χ. Τρικούπη πίεσαν περισσότερο, αλλά αυτό δεν δημιούργησε πρόβλημα στις παίκτριες της Ναυπάκτου οι οποίες αντέδρασαν άψογα και έχοντας σε καταπληκτική μέρα την Καλλιαμπάκου και την Αναγνωστοπούλου έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι. Πολύ καλή  απόδοση επίσης είχαν οι Λάμπου, Σταυροπούλου,και Βασιλοπούλου. Θετική παρουσία είχαν και οι δύο μικρές της ομάδας, Τσέλιου και Αθανασοπούλου που στάθηκαν εξαιρετικά όσο χρόνο χρειάστηκε να βοηθήσουν στο παρκέ. Να μη παραλείψουμε τη άριστη φιλοξενία από την πλευρά του Χ. Τρικούπη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Α8-17  Β14-16 Γ14-17 Δ11-12

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταυρόπουλος Σπ): Τσέλιου, Σταυροπούλου, Αναγνωστοπούλου 20, Αθανασοπούλου 2, Καλλιαμπάκου 30, Λάμπου 10, Βασιλοπούλου.