Με «πεταχτάρι»… α λα Πόλη ο Ολυμπιακός πέρασε από το Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός κλείδωσε την πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, καθώς σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε στο Βελιγράδι του Ερυθρού Αστέρα στην παράταση με 66-64.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αν και είχε τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης για 27 λεπτά, έχοντας κρατήσει τους γηπεδούχους στους μόλις 32 πόντους, χρειάστηκε το ατομικό ρεκόρ πόντων του Δημήτρη Αγραβάνη στην Ευρωλίγκα (16 π., 3/3 βολές, 2/3 δίποντα, 3/5 τριπ.) για να επιστέψει στο παιχνίδι, και το νικητήριο καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη στα 3,2” πριν το τέλος, καλάθι που θύμισε το αντίστοιχο που του έδωσε το τρόπαιο στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ολυμπιακός έφτασε το ρεκόρ του στο 19-8, και πλέον υποδέχεται την Ρεάλ Μαδρίτης την Παρασκευή στο ΣΕΦ (24/3), στοχεύοντας ψηλότερα.

Για να φτάσουμε στο «πεταχτάρι» του Πρίντεζη, και για να έχει πλεονέκτημα έδρας μετά το 2015 ο Ολυμπιακός, χρειάστηκε να περάσει από αρκετές διακυμάνσεις, και να δει το 17-30 του ημιχρόνου (οι 17 πόντοι αποτελούν αρνητικό ρεκόρ ημιχρόνου για τους Σέρβους στον θεσμό) και το 32-42 του 27′, να μετατρέπεται σε 50-42 στο 34′, ενώ χρειάστηκε και το τρίποντο του Πρίντεζη στα 58” για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (58-58). Καθοριστική και η απόφαση των διαιτητών να αλλάξουν απόφαση, και να δώσουν την μπάλα στον Ολυμπιακό, στα 20,9” πριν το τέλος της παράτασης.

Για τον Ολυμπιακό που έχασε την μάχη των ριμπάουντ, εκτός από τον Αγραβάνη, ο τρομερός και σε συνεχή φόρμα, Κώστας Παπανικολάου είχε 17 πόντους (3/3 βολές, 4/6 δίποντα, 2/4 τριπ., 9 ριμπ.) με τον Γιώργο Πρίντεζη να προσθέτει 15 πόντους (3/6 βολές, 3/8 διπ., 2/3 τριπ.). Σε κακή βραδιά ο Βασίλης Σπανούλης ο οποίος δεν πέτυχε πόντο (0/3 σουτ, 4 λάθη), ενώ δεν αγωνίστηκε ο Ματ Λοτζέσκι.

Για τον Ερυθρό Αστέρα, που έμεινε στο 15-12, μην έχοντας εξασφαλίσει ακόμα την πρόκριση στα πλέι οφς, τα 15 λάθη και 7/20 τρίποντα δείχνουν την νευρικότητα που επικράτησε, με τις 4 μόλις ασίστ (14 ο Ολυμπιακός) σε 45 λεπτά να δείχνουν την έλλειψη του Στέφαν Γιόβιτς. Ο Μάρκο Γκούντουριτς σκόραρε 14 πόντους (1/6 διπ., 3/8 τριπ.), με τον Τσάρλς Τζένκινς να είναι σταθερά καλός με 13 πόντους (6 ριμπ.). Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς έμεινε μόλις στους 9 πόντους (4/9 σουτ, 6 ριμπ.).

Το παιχνίδι ξεκίνησε μέσα σε γιορτινή ατμόσφαιρα στο Βελιγράδι, αλλά ο Ολυμπιακός αποφάσισε να διδάξει στους Σέρβους πως παίζεται η άμυνα, σε ένα υποδειγματικό πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, με τον Παπανικολάου να βγάζει ενέργεια, και την ατομική άμυνα να είναι σε υψηλό βαθμό, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγάλει εκτός παιχνιδιού και τον Κούζμιτς, παίρνοντας μετά το αρχικό 6-5 των γηπεδούχων τα ηνία της αναμέτρησης. Με τον Γκριν να είναι ζεστός η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο +8 (7-15) στο 8’, κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο με 9-17, με τον Αμερικάνο να σκοράρει 1,51’’ πριν το τέλος του. Οι Σέρβοι από την πλευρά τους είχαν 6 λάθη, 4/9 σουτ, και κανένα επιθετικό ριμπάουντ.

Το ίδιο σκληρός εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός και στην 2η περίοδο, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις ένα καλάθι στο πρώτο πεντάλεπτο της, με αποτέλεσμα να φτάσουν και στο +13 (11-24) με τρίποντο του Αγραβάνη. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο τους επιθετικό ριμπάουντ στο 3’15’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, και παρά το γεγονός ότι έβγαλαν το πρώτο τους πικ εν ρολ στο 1’151’’ με δημιουργία και κάρφωμα του Κούζμις (17-26), είδαν το ημίχρονο να κλείνει μ 17-30 υπέρ των «ερυθρόλευκων» του Πειραιά. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε 11 λάθη, 7/18 δίποντα, 0/5 τρίποντα, μόλις 2 επιθετικά ριμπάουντ και 3 ασίστ, τομείς που κυριάρχησε ο Ολυμπιακός. Επίσης οι 17 πόντους που πέτυχε σε ένα ημίχρονο αποτελούν δικό του αρνητικό ρεκόρ στην παρουσία του στην Ευρωλίγκα.

Οι Σέρβοι μπήκαν με διάθεση να μειώσουν την διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο, και τα κατάφεραν αρκετά γρήγορα, πλησιάζοντας στο -4 (28-32) με τον Ουόλτερς να τους δίνει το πρώτο τρίποντο τους στο παιχνίδι (1/6). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, με αποτέλεσμα ο Παπανικολάου να πάει φωτιά, και με τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, να φέρει τον Ολυμπιακό και πάλι στο +11 (28-39). Ο Πρίντεζης με δυο εύστοχες βολές στα 3’12’’ πριν το τέλος διατήρησε την διαφορά στο +10 (32-42), σε ένα σημείο που αποτέλεσε ορόσημα για το παιχνίδι, Η ομάδα του Πειραιά, έχοντας και τον Σπανούλη στο παρκέ, υπέστη αγωνιστική καθίζηση, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να βρούνε το μακρινό τους σουτ, και με 4/6 τρίποντα στην περίοδο να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (41-42), και να κλείσουν την περίοδο και στο +1 (43-42) με ατομική ενέργεια του Σιμόνοβιτς. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν να προηγηθούν από το 6-5 (7’13’’) ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και η είσοδος του δυναμικού Μπιέλιτσα.

Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να σκοράρει, έχοντας δικό του το μομέντουμ της αναμέτρησης, και έτσι με 4 διαδοχικούς πόντους του Μπιέλιτσα έφτασε στο +8 (50-42), τρέχοντας ένα μεγάλο σερί 18-0. Με τον Ολυμπιακό να είναι στα σκοινιά, και να μην έχει επιθετικές λύσεις, οι γηπεδούχοι φαινόταν να ελέγχουν το παιχνίδι, ως την στιγμή που εμφανίστηκε στο παιχνίδι ο Αγραβάνης, ο οποίος με 9 συνεχόμενους πόντους (δυο άμεσα και ένα έμμεσο τρίποντο) έβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 53-51.Ο ίδιος με δυο βολές, μετά από κερδισμένο επιθετικό ριμπάουντ από τον Σιμόνοβιτς, ισοφάρισε σε 53-53 στο 38’, με τον Πρίντεζη να έρχεται με ένα μεγάλο τρίποντο να ισοφαρίσει σε 58-58 στα 56’’, κρατώντας την Ελληνική ομάδα. Ο Πρίντεζης έπαιξε τρομερή άμυνα στον Γκούντουριτς στα 23’’, με τον Μάντζαρη να αστοχεί στο τρίποντο που θα έδινε τη νίκη στον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στην παράταση, και με τις δυο ομάδες κουρασμένες, ήταν φανερό ότι το παιχνίδι θα κρινόταν σε μια λεπτομέρεια, από την στιγμή που ο Πρίντεζης είχε 1/4 βολές στο ξεκίνημα. Ο Τόμπσον με τον πρώτο του πόντο ισοφάρισε σε 64-64 στο 1’36’’, με τους Σέρβους να έχουν την μπάλα δική τους στα 38’’, μετά από βήματα του Σπανούλη. Στα 20,9’’ σε αμυντική προσπάθεια του Παπαπέτρου πάνω στον Γκούντουριτς, οι διαιτητές βλέποντας και το instant replay, άλλαξαν απόφαση δίνοντας την τελευταία επίθεση στον Ολυμπιακό, απόφαση που αποδείχθηκε καθοριστική. Ο Γκριν μιμήθηκε τον Σπανούλη της Πόλης, βρήκε τον Πρίντεζη, και αυτός με πεταχτάρι στα 3’’ πριν το τέλος, χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58, 64-66

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς 7 (1), Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 9 (1/4 τριπ., 6 ριμπ.), Τζένκινς 13 (1/2 τριπ., 6 ριμπ.), Γκούντουριτς 14 (3/8 τριπ.), Κούζμιτς 8 (8 ριμπ.), Μπιέλιτσα 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (0/6 τριπ.), Μπίρτς 2, Γιάνγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Ουότερς 2, Αγραβάνης 16 (3/5 τριπ.), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 15 (2), Παπανικολάου 17 (2/4 τριπ., 9 ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1/7 τριπ., 5 ασίστ).

Πηγή: Ο Φίλαθλος