Οδοστρωτήρας ο Παναθηναϊκός ισοπέδωσε την Γαλατά

Έχοντας τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κια παρά το ξέσπασμα της Γαλατάσαραϊ στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έφτασε σε εύκολη νίκη κόντρα στην «τσιμ μπομ» (85-58), επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στη φετινή Ευρωλίγκα. Στο 6-5 η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με την επικράτηση αυτή.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι πράσινοι επέβαλαν τον ρυθμό τους. Η μπάλα πήγε κοντά στο καλάθι, οπου υπήρχε πλεονέκτημα έναντι της τουρκικής ομάδας και αμέσως δημιουργήθηκε προβάδισμα. Η είσοδος του Σμιθ έδωσε λύσεις στην επίθεση της Γαλατάσαραϊ, όμως ο Νικ Καλάθης ήταν ορεξάτος και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του ως το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μπλέικ Σιλμπ φώναξε παρών στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Γαλατά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των πράσινων. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το παιχνίδι να αποκτήσει νέο ενδιαφέρον, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν (24-21, 14’).

Οι πράσινοι συνέχισαν να κτυπούν κοντά στο καλάθι και σε συνδυασμό με το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων στο ματς, δια χειρός Ρίβερς, η διαφορά αυξήθηκε.

Ο Καλάθης ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά, η άμυνα ανέβασε την απόδοσή της και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το τριφύλλι να κρατάει τη διαφορά στο +8 με το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο ρυθμός των γηπεδούχων παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα. Η μπάλα κυκλοφορούσε με ταχύτητα, ενώ στην άμυνα η Γαλατάσαραϊ έβρισκε προβλήματα.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονος πως σε 4 λεπτά αγώνα πέτυχε μόλις 3 πόντους, την ίδια στιγμή που το τριφύλλι έβρισκε λύσεις από Σίνγκλετον και Γκάμπριελ.

Από τα μέσα του δεκαλέπτου κι έπειτα, μάλιστα, οι παίκτες του Πασκουάλ ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, σε σημείο η διαφορά να φτάσει ακόμα και στους 21 πόντους (64-43, 29’). Όλα αυτά με την Γαλατά να μην μπορεί να ακολουθήσει τους γηπεδούχους.

Τα πάντα είχαν κριθεί στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι δεν πήραν το πόδι από το γκάζι. Τουναντίον. Συνέχισαν να πιέζουν την Γαλατασαράι και χάρη στον Κέι Σι Ρίβερς, αλλά και τον Μάικ Τζέιμς, που πήραν προσπάθειες, η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξαν πολλά, με το τριφύλλι να φτάνει σε άνετη νίκη με 85-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-31, 64-45, 85-58.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13, Νίκολς 9 (1), Ρίβερς 14 (2), Τζέιμς 13, Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 14 (2), Μπουρούσης 4, Καλάθης 14.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Εργκίν Αταμάν): Σμιθ 9, Πρέλντζιτς, Μίτσοβ 6, Τάιους 6, Κορκμάζ 5 (1), Τόμπσον 6, Σιλμπ 15 (3), Αράρ 2, Γκιουλέρ 8, Ντίμπλερ, Κοκσάλ 1.

Πηγή: Filathlos.gr