Πήρε το ντέρμπι ο Α.Ο. Λυγιάς 1-0 την Ακαδημία. Βίντεο οι καλύτερες φάσεις

Βίντεο Μάρκος Τσιλιγιάννης

ΑΟ ΛΥΓΙΑΣ 1

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 0

Νικητής στο ντέρμπι της Β’ ΕΠΣΑ ο Α.Ο. Λυγιάς καθώς  επικράτησε με 1-0 στο γήπεδο του Ξηροπηγάδου. Η Ακαδημία αν και ξεκίνησε δημιουργώντας   δύο καλές ευκαιρίες δεν κατάφερε να σημειώσει γκολ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και απάντησαν στις ευκαιρίες της Ακαδημίας Ναυπάκτου. Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση έγινε στο 66′ όταν ο Κωτσέτσος βγήκε σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Χασαπογιάννη που τον ανέτρεψε  μέσα στην περιοχή. Ο κ. Βελαώρας καταλόγισε  πέναλτι και απέβαλε με απευθείας κόκκινη τον  τερματοφύλακα της Ακαδημίας.

Α.Ο.Λυγιάς: Κανέλλος, Τσιριμώκος, Βασιλόπουλος,Βειζάι,Καζανάς,Ζαμπάρας,Μυλωνάς Χ,Ανδρεόπουλος,Κατσάμπας(60’Λάμπος),Κωτσέτσος, Μαγάλος(85’Κουτσαφτίκης).

Ακαδημία Ναυπάκτου: Χασαπογιάννης, Χαντζηανδρέου , Τσουκαλάς,Θανασιός, Βλαχογιάννης, Λαουρδέκης, Γεωργακόπουλος ,Κονίδας (46′ Σκανιάς),Κατσίκας (53’Τσοπανάς),Ρισβάς(65’Πελέκης),Παπακωστόπουλος.

Το φιλμ αγώνα:

15′ Σέντρα του Παπακωστόπουλου  κεφαλιά του Κατσίκα  μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

20′ Σέντρα του Παπακωστόπουλου νέα κεφαλιά του Κατσίκα η μπάλα θα περάσει άουτ.

27’Εκτέλεση κόρνερ του Βειζάϊ κεφαλιά του Βασιλόπουλου  η μπάλα πέρασε άουτ.

54′ Σούτ του Γεργακόπουλου η μπάλα κοντράρει στρώνεται στον Ρισβά που δεν όμως δεν θα μπορέσει να νικήσει τον τερματοφύλακα.

58′ Σούτ του Τσοπανά διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κανέλλος.

65′ Σούτ του Μυλωνά η μπάλα πέσασε ελάχιστα άουτ.

66’ΓΚΟΛ Ανατροπή του Κωτσέτσου από τον Χασαπογιάννη ο κ. Βελαώρας καταλόγισε πέναλτι και απέβαλε τον τερματοφύλακα της Ακαδημίας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Για το υπόλοιπο του αγώνα λόγω του ότι είχαν γίνει και οι τρείς αλλαγές  την θέση του Χασαπογιάννη πήρε  ο Πελέκης.. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βειζάϊ  και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του .

75’Αντεπίθεση για τον Λυγιά με τον Λάμπο θα βγάλει ωραία πάσα στον Βειζάι που θα πλασάρει άστοχα.

87’Σέντρα σούτ του Τσουκαλά διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

88 Έκτέλεση κόρνερ του Σκανιά κεφαλιά πάσα του Τσουκαλά γυριστό σουτ του Λαουρδέκη η μπάλα πέρασε άουτ.

93′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκανιά η μπάλα δίπλα στο αριστερό “παραθυράκι” της εστίας του Κανέλλου.