Πρώτη νίκη για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ- ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ  70-59

Την 1η  του νίκη στο πρωτάθλημα της  Ά ΕΣΚΑΒΔΕ σημείωσε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου, καθώς επικράτησε του Παναιτωλικού με σκορ 70-59, το Σάββατο 27 Οκτωβρίου στο κλειστό «Παπαχαραλάμπειο» στάδιο. Εμφανώς βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ομάδα της Ναυπάκτου στην 2η αγωνιστική και έχοντας σχεδόν όλους τους παίκτες στη σύνθεσή της (αναμένει την επιστροφή του Αλεξανδρή ύστερα από την αποκατάσταση του προσθίου χιαστού) επέδειξε πάθος και αποφασιστικότητα από την αρχή του αγώνα και με σύμμαχο την ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν κυρίως οι «μικροί» φίλοι της ομάδας, πήρε μια καθαρή νίκη. Πολύ καλό το ξεκίνημα για τους παίκτες του Γιώργου Σταθάτου που με πιεστική άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση πήραν προβάδισμα 7 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο με σκορ 21-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε τα αβίαστα λάθη των γηπεδούχων που τους έδωσαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και μείωσε στο καλάθι με σκορ 34-32. Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι έχοντας τον Πάρδο σε καλή μέρα και με ανεβασμένη ψυχολογία πέρασαν μπροστά  στο σκορ με 3 πόντους,  48-51. Εμφανώς βελτιωμένοι παρουσιάστηκαν στην 4η περίοδο οι παίκτες του ΠΑΣ παίζοντας καλή άμυνα στα ατού των Αγρινιωτών και περιορίζοντας τα λάθη τους, επέβαλαν πλήρως το ρυθμό του αγώνα φτάνοντας  σε μια άνετη νίκη με σκορ 70-59. Από τον ΠΑΣ ο Κακούσης και ο Φρέγκου είχαν από 12 πόντους με 4 και 3 τρίποντα αντίστοιχα και ο Αναγνωστόπουλος σημείωσε  11. Από τον Παναιτωλικό πρώτος σκόρερ ο Πάρδος με 26 πόντους και τον ακολούθησε ο Αρκούδας με 16.

Διαιτητές: Σταθόπουλος Λ- Γούργαρης

Δεκάλεπτα:Α:21-14 Β:13-18 Γ:14-19 Δ:22-08

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Κακούσης 12(4), Φρέγκου 12(3), Ζαμπάρας, Σταθάτος Π. 4, Αμπλάς 7, Στυλιαράς 2, Βουρλούμης 8(2), Αναγνωστόπουλος 11, Κατσίκας, Βαρελάς 2, Σίσκος 6, Νακόπουλος 6

Παναιτωλικός (Σταμούλης): Αραχωβίτης 2, Πάρδος 26, Αρκούδας 16, Ραγκαβής 4, Σταμούλης 4(1), Μαυρομάτης, Τασούλης Χ. 3(1), Καλλιακμάνης 4