«Στοπ» για την ΑΕΚ στο Ρέθυμνο

Η «Ένωση» ηττήθηκε 72-65 από το Ρέθυμνο

Σερί πέντε θετικών αποτελεσμάτων της ΑΕΚ διέκοψε το Ρέθυμνο καταβάλλοντας το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς με 72-65.

Οι Κρητικοί επικράτησαν της Ένωσης για τέταρτη φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο «Μελίνα Μερκούρη», αλλά για πρώτη φορά με διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων.

Εξάλλου διατήρησαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού της 18ης αγωνιστικής της Basket League, χωρίς ωστόσο να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους έξι πόντους μέχρι το τελευταίο λεπτό του ματς.

Βρέθηκαν στο +5 κατά τη διάρκεια του πρώτου, του δεύτερου και του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ στο τελευταίο ξέφυγαν με διαφορά έξι πόντων διαμορφώνοντας σκορ 57-51.

Στο μεταξύ, κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, η ΑΕΚ βρέθηκε προσωρινά στο +4, καθώς προηγήθηκε με 31-27 χάρη σε επιμέρους σκορ 10-1.

Όλα αυτά χωρίς το Ρόλαντ Σάφτενααρ (4 π., 14:21), ο οποίος αποχώρησε πρόωρα, όταν πάτησε το πόδι του Δημήτρη Μαυροειδή κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Οι άμυνες ήταν απούσες στο ξεκίνημα. Ο Φιτζπάτρικ με 3/3 τρίποντα έδωσε τον τόνο για την ομάδα του, που είχε σταθερά το προβάδισμα (16-12), απέναντι στην άνευρη στα μετόπισθεν και άρρυθμη στην επίθεση ΑΕΚ.

Η εικόνα αυτή συντηρήθηκε ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου (26-21), όταν το πρώτο πραγματικά καλό αγωνιστικό διάστημα της «Ένωσης» αρκούσε για ένα 8-0 μέσα σε ένα δίλεπτο με πρωταγωνιστή τον Ντίξον (26-29), πριν το καλάθι του Γιαννόπουλου στην εκπνοή του ημιχρόνου κάνει το 29-31.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν ξανά τα ηνία με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Τα τρίποντα του Χριστοδούλου επέτρεψαν στο Ρέθυμνο να βρεθεί ξανά μπροστά, 41-36, βρίσκοντας λύσεις και από τον Κώττα μετά την αποχώρηση του Σάφτενααρ με διάστρεμμα.

Τα τρίποντα του Σάκοτα κρατούσαν την ΑΕΚ στο ματς (51-50), αλλά ο «καυτός» Φιτζπάτρικ φρόντιζε να διατηρεί την ομάδα του στην πρωτοπορία.

Το γκολ-φάουλ του Κώττα έφερε και στο +6 (57-51) το Ρέθυμνο που εκμεταλλευόμενο και τα λάθη της «Ένωσης» είχε σταθερά το προβάδισμα. Ο Τάλτον με τρίποντο έκανε το 66-61 στο 1:14 πριν το τέλος και μετά από δύο αποτυχημένες επιθέσεις των φιλοξενούμενων, δυο βολές του Χριστοδούλου έγραψαν το 68-61.

Το φοβερό κάρφωμα του Φιτζπάτρικ (70-63) και το αντιαθλητικό του Ντίξον στον συμπατριώτη του έκριναν οριστικά το ματς.

Δεκάλεπτα: 21-18, 29-31, 54-51, 72-65.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας 8 (1), Ραζής 4, Χριστοδούλου 13 (2), Άρνολντ 5 (1), Φιτζπάτρικ 24 (4), Σάφτενααρ 4, Τάλτον 8 (1), Καμπερίδης 1, Γιαννόπουλος 5 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (2), ΜακΓκράθ 5 (1), Ελονού 3, Σάκοτα 13 (1), Βασιλειάδης 5, Ντίξον 16 (2), Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 7, Τσαλμπούρης 2.