Τους «εκτέλεσε» από τη γραμμή των 6,75 ο ΠΑΣ Ναυπάκτου

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ-ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ 71-62

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό «Παπαχαραλάμπειο» στάδιο για την 6η αγωνιστική του 2ου Γύρου της Ά ΕΣΚΑΒΔΕ, ο ΠΑΣ Ναυπάκτου επικράτησε του Πύρρου Αρταίων με σκορ 71-62. Σημείο αναφοράς του αγώνα η ευστοχία και των 2 ομάδων από τη γραμμή των 3πόντων  (συνολικά 21) με τους παίκτες του Γιώργου Σταθάτου να σουτάρουν με ποσοστό 50 % (11/22), έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Γιώργο Κακούση ο οποίος σημείωσε 25 πόντους ευστοχώντας σε 6 τρίποντα. Στο 1ο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με το ΠΑΣ να προηγείται με ελαφρύ προβάδισμα 4 πόντων με σκορ 38-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ μπήκε πιο δυνατά και με 3 εύστοχα τρίποντα πήρε μια διαφορά έντεκα πόντων αλλά γρήγορα ο Πύρρος με τον Μάγγο σε πολύ καλή μέρα αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι στο 30ο λεπτό με σκορ  53-51. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με 53-55 αλλά ο  ΠΑΣ με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό βρήκε λύσεις μέσα στο καλάθι καθώς και με 2 τρίποντα του mvp της αναμέτρησης Κακούση ξέφυγε με επτά πόντους 65-58 για να πάρει τελικά την νίκη με 71-62. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΣ ο Κακούσης με 25 πόντους και τον ακολούθησε ο Σταθάτος Π. που σημείωσε 11. Από τον Πύρρο ο Μάγγος σκόραρε 25 πόντους και ο Πέτσας 11.

Δεκάλεπτα :Α:17-16 Β:21-18 Γ:15-17 Δ:18-11
ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Χασανάi 5, Βαρελάς, Γιαννάκης, Αδαμόπουλος 7(1), Σταθάτος Π. 11(2), Κακούσης 25(6), Χαντζής 2, Πολύχρονος 6(1), Ντζουμάνης, Τσιλιγιάννης 6(1), Τομόρι, Σταυρόπουλος 9

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σπύρου 6(1), Πέτσας 11(2), Μάγγος 25(2), Αναγνώστου 7(1), Κωσταπαππάς 10(1), Δημητρίου 3, Σκαμαντζούρας