Τρίτη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ νίκησε και στον τρίτο κατά σειρά αγώνα τον Άρη, αυτή τη φορά με 71-60, έκανε το 3-0 στη σειρά των «μικρών τελικών» και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα καταλαμβάνοντας την 3η θέση, ενώ ο αντίπαλός της κατετάγη στην 4η.

Οι Ντίξον με 19 πόντους, Ελονού με 13 και Μαυροκεφαλίδης με 10 ήταν «διψήφιοι» για την Ένωση, ενώ για τον Άρη υπέρτεροι ήταν οι Καββαδάς, Τσαϊρέλης με 11 και Σκοτ με 10 πόντους.

Παρά το αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο ΟΑΚΑ (7-16), σύντομα το προβάδισμα στο σκορ άρχισε να αλλάζει διαρκώς πλευρά. Μετά 30-33 των «κιτρίνων», όμως, η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 12-4 για το 42-37 στο ημίχρονο.

Η πίεση των γηπεδούχων στην άμυνα έφερε αποτελέσματα στην τρίτη περίοδο, αφού οι αντίπαλοί τους σημείωσαν μόλις 8 πόντους. Ο Τσαϊρέλης μείωσε στους τρεις (39-42), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Με πολυφωνία στην επίθεση, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ξέφυγαν με +14 (53-39), ενώ μετά το 56-45 στο 30΄ ο Άρης δεν κατόρθωσε να επανέλθει για να διεκδικήσει το παιχνίδι.