Φόρτσαρε στο 3ο δεκάλεπτο και «καθάρισε» με Κολοσσό ο Ολυμπιακός

Φόρτσαρε στο 3ο δεκάλεπτο και καθάρισε με Κολοσσό ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 70-59 την ομάδα της Ρόδου

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε στο Βενετόκλειο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε ρυθμό και έφτασε στη νίκη με 70-59, με τους Πρίντεζη (11π, 4ρ) και Μπιρτς (11π, 6ρ) να κάνουν την διαφορά στη 3η περίοδο.

Οι γηπεδούχοι κόντραραν στα ίσα τους Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο (35-35), προηγήθηκαν και με +6 (41-35) στο 22”, αλλά ακολούθως οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με ένα 14-0 σερί, έλεγξαν το ματς και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, που τους διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, φτάνοντας στο +6 (6-12) με τρίποντο του Παπανικολάου, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες μπλόκαραν στην επίθεση.

Ο Κολοσσός πήγε το ματς στις επαφές και κέρδισε αρκετά φάου, καταφέρνοντας με συνεχόμενες βολές να πάρει το προβάδισμα (15-14) στο 8′ με τον Ρέλεφορντ. Το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18-16.

Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκοντα κοντά στο σκορ, με τους ερυθρόλευκους να σπαταλούν 10 χαμένες βολές (8/18). Ο Γουότσον με κάρφωμα έφερε το σκορ στα ίσα (26-26) στο 15′, ο Ολυμπιακός ακολούθως άρχισε να βγάζει αιφνιδιασμούς με τους Σπανούλη – Πρίντεζη, με το 35-35 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, σε ένα ανταγωνιστικό ματς, με τους γηπεδούχους να κοντράρουν στα ίσα τους Πειραιώτες.

Στην τρίτη περίοδο, ο Κολοσσός προηγήθηκε με 41-35 στο 22′ με τον Τσούκου, έχοντας βρει ρυθμό στο παιχνίδι του. Ακολούθως, όμως, ο Ολυμπιακός έδειξε ιδανική αντίδραση.

Οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, έβαλαν σουτ, έπαιρναν ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση, με το σερί τους να φτάνει στο 14-0 στο 26′, γράφοντας το 41-49 με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μάντζαρη, Πρίντεζη, Μπιρτς και Σπανούλη. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με 46-55, με τους φιλοξενούμενους να έχουν βρει ρυθμό και να ελέγχουν πλέον εκείνοι τον ρυθμό του ματς.

Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Σπανούλης αποχώρησε στα αποδυτήρια, καθώς ένιωσε τράβηγμα στον προσαγωγό.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μπιρτς με κάρφωμα έφερε την διαφορά στο +13 (51-64) στο 32′ για τον Ολυμπιακό, ο Ρέλεφορντ μείωσε σε 59-64 στο 38′, βάζοντας και πάλι φωτιά στο ματς, αλλά ακολούθως μίλησαν οι Λοτζέσκι και Παπανικολάου. Ο πρώτος με τρίποντο και ο δεύτερος με λέι-απ, έγραψαν το 59-69 στα 56” πριν το τέλος, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν στην νίκη με σκορ 59-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-35, 46-55, 59-70.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 10 (3/10 δίπ.), Τσούκου 5, Ρέλεφορντ 7, Βασιλόπουλος 7, Χολ 13 (1), Λιάπης, Σαλούστρος 2, Άχονεν 8 (2), Παπαδάκης, Ουάτσον 4, Γεωργαλλής 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 11 (6 ριμπ.), Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 13 (2), Μάντζαρης 4 (1), Σπανούλης 5, Γκριν 2, Παπαπέτρου 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 6, Λοτζέσκι 10 (1).