BINTEO: Γιάννης από άλλο πλανήτη, «σκούπισε» με 40άρα τους Πίστονς!

Το 4-0 έκαναν οι Μπακς τα ξημερώματα κόντρα στους Πίστονς, τους οποίους νίκησαν με 127-104 στο Ντιτρόιτ και προκρίθηκαν άνετα στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ του NBA, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να δυσκολέψουν τα «ελάφια», όμως βρέθηκαν μπροστά σε έναν απίστευτο Γιάννη Αντετοκούνμπο που έκανε ρεκόρ καριέρας.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας σούπερ-σταρ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 41 πόντους (με 10/17 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 15/20 βολές), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 κοψίματα σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Στο πλευρό του «Greek Freak» βρέθηκαν ο Μίντλετον με 18 πόντους, 16 είχε ο Μπλέντσο, ενώ ο Μπράουν μέτρησε 9 και μάζεψε 13 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, για το Ντιτρόιτ ξεχώρισε ο Γκρίφιν που έπαιζε με ενοχλήσεις και κατάφερε να τελειώσει το ματς με 22 πόντους, ενώ ο Ντράμοντ είχε 15 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ 26 πόντους και 7 ασίστ είχε ο Τζάκσον.

Οι Πίστονς μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, αλλά το Μιλγουόκι βρήκε λύσεις με τον Τζορτζ Χιλ, ερχόμενος από τον πάγκο, και η πρώτη περίοδος τελείωσε με 28-26.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, οι γηπεδούχοι είχαν ένα ξέσπασμα μέχρι να αναλάβει δράση ο Αντετοκούνμπο που κράτησε στο παιχνίδι τους Μπακς.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου το Ντιτρόιτ είχε ξανά το προβάδισμα και στη συνέχεια ο «Greek Freak» πέτυχε 16 πόντους, καταφέρνοντας να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 17-3 και να πάρουν προβάδισμα 10 πόντων (95-85).

Στην τέταρτη περίοδο τα πράγματα έγιναν πιο ξεκάθαρα για το Μιλγουόκι που έκανε ένα νέο σερί 15-0 και εκτόξευσε την διαφορά τους 25 πόντους και κάπου εκεί «καθάρισε» το ματς.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-26, 62-56, 85-95, 104-127