Playoffs Α ΕΣΚΑΒΔΕ: Στον τελικό ο ΠΑΣ Γιάννινα –Στην 3η θέση της τελικής κατάταξης ο ΠΑΣ Ναυπάκτου

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου στην ημιτελική φάση των playoffs από τον Βίκο-ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 53-93, το Σάββατο 31 Μαρτίου στο κλειστό «Παπαχαραλάμπειο» στάδιο. Αυτή ήταν η 2η κακή εμφάνιση των παικτών του Γιώργου Σταθάτου στην ημιτελική σειρά των playoffs(αντιμετωπίζοντας ένα πολύ δυνατό σύνολο) και συνάμα η 2η επικράτηση της ομάδας των Ιωαννίνων που της έδωσε πανάξια το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έχοντας σε καλή μέρα αρκετούς παίκτες τους, κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 13-24 στο πρώτο δεκάλεπτο και να κλείσουν το ημίχρονο με 23 πόντους διαφορά σφραγίζοντας ουσιαστικά την νίκη. Ίδια εικόνα και στο 2ο μέρος με τους Γιαννιώτες να κρατούν υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι και να παίρνουν δίκαια την νίκη. Από την ομάδα των Ιωαννίνων μεγάλο παιχνίδι για τον Πάτρα και τον Πανάρα που σημείωσαν από 26 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΣ που αγωνίστηκε χωρίς τον Σίσκο λόγω τραυματισμού, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βουρλούμης με 12 πόντους και τον ακολούθησε ο Πολύχρονος με 11.

Στο άλλον ημιτελικό μετά από επεισοδιακό παιχνίδι που έγινε στη Βόνιτσα η ομάδα του I.B.C Ιωαννίνων πήρε τη νίκη με σκορ 75-78 και έκανε το 1-0 στη σειρά, αλλά λόγω της παραίτησης σε ένδειξη διαμαρτυρίας της ομάδας της  Βόνιτσας για την επανάληψη του 1ου αγώνα, πήρε ταυτόχρονα και το 2ο εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα:Α:13-24 Β:16-28 Γ:12-25 Δ:12-16

ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Πολύχρονος 11(2), Φρέγκου 8, Κόκλας 4, Αμπλάς 2, Σταθάτος Π., Χαντζής, Κακούσης 3, Μπίρμπας 9, Αδαμόπουλος 2, Βουρλούμης 12(2), Κατσίκας,Σταυρόπουλος 2

ΠΑΣ Γιάννινα(Σδράκας): Μιχαήλ 8(2), Πανάρας 24(6), Μουζακίτης 15(3), Τσίρμπας-Αναγνώστου, Γκλινάμος, Μακρής 2, Καρασίμος 4, Μάντζιος Δ. 1, Πάτρας 26(2), Πανταζής 4(1), Μάντζιος Π. 6, Γιωτάκης 3