Κατηγορία

christos.papad…
Τετάρτη 27/04/2016 – 19:26

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΚΟΛΟΣΣΟ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Αν και «ίδρωσε» αρκετά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε εν τέλει να πάρει τη νίκη μέσα στο Βενετόκλειο, επικρατώντας του εξαιρετικού Κολοσσού Ρόδου με σκορ 71-80, στο πλαίσιο της δεύτερης μεταξύ τους αναμέτρησης για τα πλέι οφ της Α1 και προκρίθηκε στους ημιτελικούς όπου θα αναμετρηθεί με τον Άρη του Δημήτρη Πρίφτη.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πεδουλάκη ο Γκιστ με 14 (και 10 ριμπάουντ), 12 είχε ο Γουίλιαμς και από 11 οι Φώτσης-Ραντούλιτσα. Για τους ηττημένους που τελείωσαν τη σεζόν σήμερα, 14 είχε ο Λιούις και από 12 οι Άχονεν-Λαρεντζάκης.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τον Κολοσσό να παρουσιάζεται διαβασμένος και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να κάνει το επιθετικό παιχνίδι που επιθυμούσε. Εν τέλει, η πρώτη περίοδος βρήκε τους Ροδίτες μπροστά με το ισχνό 20-19.

Στην επόμενη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη βρήκαν τον ρυθμό τους και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ περιόδου 17-27, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 9 πόντους διαφορά (37-46). Ναι μεν εύθραυστο σκορ, όμως έδινε ένα καλό προβάδισμα στους πράσινους.

Στην επανάληψη όλα άλλαξαν. Προς το καλύτερο για τους γηπεδούχους, αφού ήταν καλύτεροι συνολικά και προς του χειρότερο για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν μάλιστα, προσφέροντας ωραίο θέαμα, να μειώσουν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 58-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασαν ακόμη πιο κοντά στους πράσινους, αφού έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον ΜακΓκι, μείωσαν στον 1 (62-63), στα 08:46 πριν το φινάλε. Το τριφύλλι κατάφερε να ξεφύγει με 8 (62-70), όμως οι Ροδίτες επέστρεψαν άμεσα και έφεραν ξανά τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα (71-74). Ο Φώτσης με ένα σουτ… μαχαιριά, έκανε το 71-79, στα 55 δεύτερα πριν το φινάλε. Αυτή ήταν και η… ταφόπλακα στα όνειρα των Ροδιτών, αφού οι πράσινοι πανηγύρισαν τη νίκη με 71-80.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 37-46, 58-63, 71-80.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 12 (2), Λίντεν, Άχονεν 12 (4), ΜακΓκι 10 (9ρ), Λιούις 14 (4), Μπίλλης 2, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 6 (2), Ντέιβις 6, Γεωργαλλής 2 (14ρ), Ρέλεφορντ 7 (1τρ, 7ρ), Αγγελάκος.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 1, Φελντέιν 10 (2), Γκιστ 14 (10ρ), Καλάθης 7 (1τρ, 9α), Ουίλιαμς 12 (1), Φώτσης 11 (3), Ραντούλιτσα 11, Παππάς 3, Διαμαντίδης 6 (1τρ,6α), Χάντερ 2, Χέινς 3 (1).