Σημαντική νίκη για την ομάδα του Ναυπακτιακού στα πλαίσια της 13ης Αγωνιστικής για τον 4ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής. Πιο εύκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα ήταν η επικράτηση της ομάδας της Ναυπάκτου με αντίπαλο τον ΠΑΟ Βάρδας όπου στο πρώτο ημίχρονο επικράτησε κατά κράτος στον αγωνιστικό χώρο και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο και στο δεύτερο ημίχρονο να διατηρεί το αποτέλεσμα. Σκόρερ ήταν ο νεοαποκτηθείς Κούβελιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στα πρώτα 30′ λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, σπαταλώντας αρκετές κλασσικές ευκαιρίες για να ανοίξει γρήγορα το σκορ. Μόλις στο 8ο λεπτό θα έρθει η πρώτη καλή στιγμή για το Ναυπακτιακό με τον Κούβελιτς να σουτάρει δυνατά έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Τσεκούρα να αποκρούει, με τους αμυντικούς να παραχωρούν κόρνερ, το οποίο θα εκτελεστεί με τον Μαχαίρα να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Η πίεση στο χώρο του κέντρου συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να έχουν μονίμως την μπάλα στα πόδια τους και την Βάρδα να μην μπορεί να εκδηλώσει αντεπιθέσεις. Στο 16ο λεπτό ο Καψάσκης θα σπαταλήσει σπουδαία ευκαιρία με τον Τσεκούρα να του λέει “όχι” σε σουτ από πλεονεκτική θέση. Ο Ναυπακτιακός θα συνεχίσει να πιέζει για να πετύχει το πολυπόθητο τέρμα και θα τα καταφέρει στο 25ο λεπτό. Ο Νιφορόπουλος θα εκτελέσει με πάσα το κόρνερ με τον Καψάσκη να πιάνει στον ύπνο την άμυνα της Βάρδας, να σεντράρει και ο Κούβελιτς με προβολή θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τσεκούρα. Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού θα πέσει με την Βάρδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο θα είναι τελείως διαφορετικό από το πρώτο, με το Ναυπακτιακό να κατεβάζει ρυθμό και να μην δημιουργεί ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα χωρίς ωστόσο οι αντίπαλοι να μπορούν και αυτοί να απειλήσουν από την πλευρά τους. Έτσι, ο χρόνος θα κυλήσει χωρίς να έχουμε κάτι το αξιοσημείωτο στο δεύτερο μέρος και την ομάδα του Νταλακούρα να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ : Δούρος, Αργυρόπουλος (64′ Πατρώνης), Καλαμπόκας, Ναουμίδης, Γιαννόπουλος, Μαχαίρας (55′ Καραγιάννης), Σαμπατάκος, Κούβελιτς (55′ Βίτος), Γιουκομάνοβιτς (45′ Κούσουλας), Καψάσκης (30′ Ρουμπάτος), Νιφορόπουλος

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ : Τσεκούρας, Λιώσης, Σακελλαρόπουλος, Κουλούρης (12′ Λαθύρης), Φερεκίδης, Καφεντζής (61′ Διαμαντόπουλος), Τσιρίκος, Διονυσόπουλος, Πλαστουργός, Ταρνάρης, Σταυρόπουλος

ΦΙΛΜ:

8′ Δυνατό σουτ του Κούβελιτς έξω από την μεγάλη περιοχή, αποκρούει ο Τσεκούρας με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ

9′ Εκτέλεση κόρνερ, ο Μαχαίρας θα πιάσει την κεφαλιά, λίγο άουτ η μπάλα

16′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Νιφορόπουλο να “σπάει” την μπάλα στον Καψάσκη, αυτός θα σουτάρει από πλεονεκτική θέση χωρίς ωστόσο να μπορέσει να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα

18′ Κόρνερ για τον Αστέρα, κεφαλιά και πάλι του Μαχαίρα, ψηλά άουτ η μπάλα

24′ Ο Σαμπατάκος θα μπει στην περιοχή, θα σουτάρει από πλάγια μέσα από την περιοχή αλλά ο Τσεκούρας θα έχει απάντηση

25′ ΓΚΟΟΟΟΛ Κόρνερ πάσα από το Νιφορόπουλο στον Καψάσκη ο οποίος θα “σπάσει” την άμυνα της Βάρδας και ο Κούβελιτς με προβολή θα κάνει το 1-0