Καθάρισε στο 2ο Ημίχρονο ο ΠΑΣ

Συνεχίζει την ανοδική της πορεία η ομάδα της Ναυπάκτου και ανεβάζοντας στροφές στο 2ο ημίχρονο (σημείωσε 50 πόντους στο διάστημα αυτό), επικράτησε εκτός έδρας της ομάδας του ΑΛΦΑ με σκορ 63-82 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΣ έφτασε τις 8 νίκες και παραμένει μόνος του στην 3η θέση της βαθμολογίας, έναν μόλις βαθμό πίσω από την 2η ΓΕΑ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΣ ξεκίνησε νευρικά τον αγώνα και παρόλο που πέτυχε 36 πόντους στην επίθεση, τα πολλά χαμένα σουτ κυρίως κάτω από το καλάθι σε συνδυασμό με την καλή μέρα που βρέθηκαν οι έμπειροι παίκτες του Αγρινίου, Τάγκας και Τασόπουλος, έδωσαν με το κλείσιμο του ημιχρόνου ελαφρύ προβάδισμα 2 πόντων στον ΑΛΦΑ. Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου ήταν καταπληκτικοί και δίνοντας γρήγορο ρυθμό στον αγώνα, πέτυχαν μια άνετη νίκη με τελικό σκορ 63-82. Από τον ΠΑΣ που σημειωτέον σκόραραν όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν,  πρώτος σκόρερ ήταν ο Αλεξανδρής με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Βαφειάδης με 18. Από την ομάδα της ΑΛΦΑ ξεχώρισαν ο Τάγκας με 24 πόντους και ο Τασόπουλος με 18.

Δεκάλεπτα:Α:21-24 Β:17-12 Γ:15-21 Δ:10-29

ΑΛΦΑ (Σβίγγος): Ρέντζιος 2, Τάγκας 24(2), Τζουβάρας 4, Σαράκης, Λυμπέρης 6, Τασούλης 8, Κωστακόπουλος, Τασόπουλος 18(3), Κουδούνας 1 ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Βαφειάδης 18(4), Αλεξανδρής 19(3), Φούντας 2, Ζαμπάρας 6, Σταμάτης 9, Ζησιμόπουλος 8(1), Σταθάτος Π. 4, Βαρελάς 4, Δούρος 8(1), Ασημακόπουλος 2, Κατσίκας 2