Μεγάλο διπλό για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στην Πρέβεζα

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στην 5η αγωνιστική της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ που επικράτησε στην Πρέβεζα της Νικόπολης με 62-64. H ομάδα της Ναυπάκτου παρότι παρουσιάστηκε για ένα ακόμη παιχνίδι με απουσίες παικτών (Νακόπουλος, Ζησιμόπουλος, Αλεξανδρής και Σταμάτης) μπήκε αποφασισμένη στον αγώνα και επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της από το 1ο λεπτό, έχοντας μάλιστα διαφορά 5 πόντων στο ημίχρονο 27-32.

Στην επανάληψη συνέχισε την καλή άμυνα στα ατού των γηπεδούχων και διεύρυνε το σκορ +9 προμηνύοντας μια άνετη επικράτηση. Στο σημείο εκείνο όμως (τέλος του 3ου δεκαλέπτου) η Νικόπολη με δίδυμο τους Παπαμιχαήλ και Βασιλειάδη εκμεταλλεύτηκε τα αβίαστα λάθη των φιλοξενουμένων και κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μειώνοντας στο καλάθι 44-46.Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου πήρανπάλι ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων αλλά η Νικόπολη αντέδρασε και πάλι και με τρίποντο του Καραστάθη έφερε στα ίσια τον αγώνα  62-62. Ο Βαφειάδης με δυο βολές έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΠΑΣ και έκανε το 62-64. Στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα χάθηκαν 6 βολές συνολικά.(0/2 ο Βαβέτσης από την Νικόπολη και 0/4 ο ΠΑΣ με Στυλιαρά και Βαφειάδη). Στην τελευταία επίθεση ο Μίχος αστόχησε στο τρίποντο της νίκη για την Νικόπολη και ο ΠΑΣ πανηγύρισε το ροζ φύλλο αγώνα. Από τον ΠΑΣπρώτος σκόρερ ο Βαφειάδης με 13 πόντουςκαι τον ακολούθησαν με πολύ καλή εμφάνιση οι δυο ψηλοί της ομάδας, Κατσίκαςκαι Βαρελάς που σημείωσαν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από την Νικόπολη ο Βασιλειάδης είχε 27 πόντους, ο Παπαμιχαήλ 11 και ο Βαβέτσης 10.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ- ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 62-64

Δεκάλεπτα:Α: 10-14 Β:17-18 Γ:17-14 Δ:18-18

Νικόπολη Πρέβεζας(Πολίτης):Φραγκούλης, Βαβέτσης 10(2), Αναστασόπουλος, Καραστάθης 8(2), Τζιμας, Παπαμιχαήλ 11, Βασιλειάδης 27(2), Μίχος Θ., Ρέμπης 6, Παππάς, Μουσγας, Ζηκας

ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Μίχος 6, Βαφειάδης 13, Στυλιαράς 5(1), Φούντας 4, Μαντζαρίνης, Σταθάτος Π. 6(1), Αναγνωστόπουλος, Ζαμπάρας 8, Κατσίκας 12, Βαρελάς 10