Νίκη στην παράταση για την Εθνική ομάδα κόντρα στη Βουλγαρία (84-78)

Την παράταση χρειάστηκε η Εθνική ομάδα για να κάμψει την αντίσταση της Βουλγαρίας με 84-78, αν και βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους διαφορά. Πλέον χρειάζεται νίκη της Βοσνίας κόντρα στη Λετονία στο άλλο ματς του ομίλου, για να προκριθεί στο Ευρωμπάσκετ 2022.

Η Βουλγαρία εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα της Εθνικής μας ομάδας, εμφανίστηκε πιο πειθαρχημένη στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Sports Hall Hills» και προηγήθηκε με double score όταν ο Αλεκσάνταρ Γκεοργκίεφ σημείωσε το 14-7 στο 5:47.

Μάλιστα ο Βέντσισλαβ Πέτκοφ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 για το 22-12. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με  25-17 για τους Βούλγαρους που είχαν ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Τσάβνταρ Κοστόφ (10π.) κόντρα στην Ελλάδα που έκανε πολλά λάθη και ήταν άστοχη (4/12 δίποντα).

Η Εθνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει με μπροστάρη τον Δημήτρη Κακλαμανάκη μειώνοντας σε 29-23 στο 13:29, όμως η Βουλγαρία πέτυχε επιμέρους σκορ 12-2 και προηγήθηκε με 41-25 στα 3:28 για το ημίχρονο!

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ βλέποντας τους Βούλγαρους να ξεφεύγουν με 16 πόντους. Με την επιστροφή στο παρκέ η Ελλάδα έκανε σερί 6-0 και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 41-31.

Η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει, βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά της και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Η αμυντική λειτουργία της Εθνικής ομάδας «έπνιξε» τους Βούλγαρους που έμειναν χωρίς πόντο για σχεδόν 10 αγωνιστικά λεπτά! Το σερί της Ελλάδας έφτασε στο 17-0, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να σκοράρει για τρεις δίνοντας το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και κάνοντας το 41-42 στο 26:02!

Παρ’ όλα αυτά, η Εθνική ομάδα… μπλόκαρε ξανά, δίνοντας την ευκαιρία στη Βουλγαρία να χτίσει ξανά διαφορά (52-42, 27:38), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 52-46. Το τρίποντο του Ιβάνοφ ανέβασε τη διαφορά στο +8, όμως η Ελλάδα έμεινε όρθια χάρη στα δυο μεγάλα τρίποντα από τα 8 μέτρα του Αθηναίου, ενώ ο Κατσίβελης κάρφωσε για το 71-71 και έστειλε το ματς στην παράταση!

Η Ελλάδα είχε πλέον τη ψυχολογία και ο Γιάννης Αθηναίου πέτυχε νέο μεγάλο τρίποντο για το 78-84 στα 15 δευτερόλεπτα για το φινάλε, κλειδώνοντας τη νίκη της Εθνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 κ.α., 78-84 παρ.

πηγή: filathlos.gr