Νίκη στην παράταση για τον ΠΑΣ

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΑΟ.ΒΟΝΙΤΣΑΣ 72-69

Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο «Παπαχαραλάμπειο» στάδιο, επικράτησε στην παράταση της Βόνιτσας με σκορ 72-69 και έφτασε στο 3ο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα. Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και τη χαλαρότητα των γηπεδούχων προηγήθηκαν με 27-32 στο ημίχρονο. Ο ΠΑΣ αντέδρασε στο 2ο μέρος κλείνοντας τα κενά στην άμυνά του και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να περάσει μπροστά και να προηγηθεί με τρίποντο του Κακούση 57-54 ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 40λεπτου. Η Βόνιτσα μείωσε με lay up σε 57-56 και με το σκορ στο 58-56 (ύστερα από μια βολή του Νακόπουλου) υπέρ των γηπεδούχων ο Τσαουσίδης με 2 βολές ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου ήταν πιο ψύχραιμοι και με 2 τρίποντα του Αλεξανδρή και του Αμπλά πήραν προβάδισμα 5 πόντων φτάνοντας στην νίκη με 72-69. Από τους νικητές ο Νακόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους ενώ ο Αμπλάς είχε 12 και ο Αλεξανδρής 10. Από την Βόνιτσα ο Θειακός είχε 19 και ο Τσαουσίδης 13 ενώ ο Τζέφριος πρόσθεσε 14.

Διαιτητές: Σταθόπουλος Σ.- Γούργαρης

Δεκαλεπτα:Α:16-14 Β:11-18 Γ:15-18 Δ:16-08 ΠΑΡ:14-11

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Κακούσης 6(2), Φρέγκου 6(1), Αλεξανδρής 10(2), Σταθάτος Π. 1, Αμπλάς 12(1), Γκερς-Κουτσογιάννης, Βουρλούμης 8(1), Φούντας, Στυλιαράς 5, Κατσίκας 7, Νακόπουλος 17, Σκαλιώτης

Βόνιτσα (Σπηλιάς): Θειακός 19(1), Κορώζης 8, Τσαουσιδης 13(2), Δρακονταειδης 10(1), Τζεφριός 14(3), Ζαβιτσανος 3, Χάχαλος 2