ΠΑΣ Ναυπάκτου – Κ.Α.Ε Παραμυθιά 74 – 68

Άνετη επικράτηση του ΠΑΣ το Σάββατο (10/12/2011), στο κλειστό του Αντιρρίου επί της ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ ,παρότι το τελικό σκορ έκλεισε με 6 πόντους διαφορά υπέρ της ομάδος της Ναυπάκτου. Χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού πραγματοποιώντας κατά διαστήματα καλή εμφάνιση πήρε τη νίκη που ήταν και το ζητούμενο και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.. Ο ΠΑΣ πήρε την πρωτοπορία στο σκορ από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με την συμπλήρωση του 1ου δεκάλεπτου με δώδεκα πόντους διαφορά 26-14 , κλείνοντας το ημίχρονο με έντεκα πόντους 41-30 . Ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί ο ΠΑΣ ανέβασε την διαφορά στους δεκαέξι πόντους και έθεσε τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση. Με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών ο ΠΑΣ ήταν μπροστά στο σκορ με 60-44 και είχε ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα κάποια λάθη των παικτών του ΠΑΣ τα εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της Παραμυθιάς και μείωσαν την διαφορά στους έξι 74-68 χωρίς ωστόσο να απειλήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα. Καλύτεροι για τους νικητές οι Αμπλάς, Ζησιμόπουλος και Κουτσογιάννης

Δεκάλεπτα: Α:26-14 Β: 15-16 Γ:19-14 Δ: 14-24

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ: (Σταθάτος): Κουτσογιάννης 16(4), Αμπλάς 20(1), Γκρέκας, Κυρίτσης 1, Θεοδώρου 4(1), Κόκλας 6, Ζησιμόπουλος 11(1), Κοκκινίδης 4, Κακούσης 6(2), Μαυρέλης 4, Καλιαμπάκος, Τσιλιγιάννης 2

Δύο αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον ΠΑΣ το Σ/Κ.

Το Σάββατο 17/12 στην Πρέβεζα με την Νικόπολη στις 16:00

Την Κυριακή 18/12 το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Ιόνιο στην Κέρκυρα στις 16:00