Συγκλονιστική εμφάνιση αλλά ήττα στο φινάλε για τον Παναθηναϊκό.

Την ήττα με  75-72 γνώρισε ο εκπληκτικός Παναθηναϊκός του Ρικ Πιτίνο και του Νίκου Καλάθη ο οποίος πλήρωσε την αστοχία του στα τέσσερα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει την νίκη μέσα στην Μαδρίτη. Ο Παναθηναϊκός πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα είχε προηγηθεί με πέντε πόντους.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 12, Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 7 (2), Καμπάσο 8 (6 ασίστ), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 13 (3).
Παναθηναϊκός: Τόμας 12 (2), Λάνγκφορντ 9, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/10 τρίποντα), Αντετοκούνμπο.