Τα αποτελέσματα του κυπέλλου Φωκίδας – Περισσότερο ρεπορτάζ από τον ντέρμπι Απόλλων Ευπαλίου – Αστέρας Ιτέρας

Σ’ ένα γήπεδο που είχε γίνει λασπότοπος από την συνεχή βροχή ο Απόλλων Ευπαλίου Tihio Race παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο επικράτησε με 5 – 2 του Αστέρα Ιτέας στο πρώτο μεταξύ τους αγώνας για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Φωκίδας 2022-2023.

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες στην αρχή του αγώνα.

Σε μια αντεπίθεση όμως ο Αστέρας στο 10΄ λεπτό κατάφερε να προηγηθεί 0 – 1 με γκολ του Γκούρα.

Στη συνέχεια άρχισε το πάρτι του Απόλλωνα με μπαράζ τερμάτων.

Στο 20′ λεπτό ο Γεωργουσόπουλος ισοφάρισε το σκορ σε 1 – 1.

Στο 33′ λεπτό ο Γ. Φλέγγας έδωσε προβάδισμα με 2 – 1.

Στο 25′ λεπτό και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Καζανάς έκανε το 3 – 1, σκορ που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 60′ λεπτό πάλι ο Γεωργουσόπουλος με ωραία προσπάθεια διαμόρφωσε το 4 – 1.

Στο 64′ λεπτό ο Αστέρας μείωσε σε 4 – 2 , παρ΄ ότι είχε προηγηθεί καταφανέστατο φάουλ σε παίχτη του Απόλλωνα που διαιτητής δεν έδωσε παρά τοις διαμαρτυρίες παικτών και φιλάθλων.

Στο 69′ λεπτό ο Θωμόπουλος έκανε το 5 – 2 που ήταν και το τελικό σκορ και να πούμε εδώ ότι ο Απόλλων είχε άλλες 4 – 5 κλασσικές ευκαιρίες να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, έχοντας σε όλο τον αγώνα την καθολική υπεροχή σ΄ένα εντελώς ακατάλληλο τερέν για να παιχνίδι ποδόσφαιρο.

Στα άλλα παιχνίδια ο Αετός Λιδωρικίου ηττήθηκε στην έδρα του από τον Ησαΐα Δεσφίνας με 0 – 3 , ημίχρονο 0 – 1 , ενώ σε ντέρμπι εξελίχθητε ο αγώνας στην Άμφισσα με τον Φωκικό να επικρατεί με 3 – 2 της Ακαδημίας Ποδ. Ιτέας, ημίχρονο 2 – 2.

Την Κυριακή απόγευμα ώρα 15:00 θα γίνει και ο τέταρτος αγώνας της 2ης φάσης μεταξύ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΄94 ΑΜΦΙΣΣΑΣ – ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΥ ΓΡΑΒΙΑΣ.

Οι επαναληπτικοί αγώνες στα ζευγάρια θα γίνουν το επόμενο Σαββατοκύριακο 28 & 29 Ιανουαρίου.