Τελικός για να αποφύγει τα play-out για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου

Τελικός για να αποφύγει τα playout για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου

BAO Άρτας-ΠΑΣ Ναυπάκτου 55-49

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΣ στην Άρτα από τον τοπικό BAO με σκορ 55-49 στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Ά ΕΣΚΑΒΔΕ. Η ομάδα της Ναυπάκτου που αγωνίστηκε για ένα ακόμη παιχνίδι με σημαντικές απουσίες, Σταθάτος Π. τραυματίας και Πολύχρονος στρατευμένος, ήταν ανταγωνιστική σε όλο το παιχνίδι και στις λεπτομέρειες δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και πλέον για να αποφύγει την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί σε play-out, πρέπει την τελευταία αγωνιστική, το Σάββατο 1 Απριλίου 2023, να νικήσει στο Παπαχαραλάμπειο στάδιο πάνω από 10 πόντους τον Αίαντα Άρτας.

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε με 8-11 στην πρώτη περίοδο με τον ΒΑΟ να αντιδρά και να προηγείται στο ημίχρονο με 24-18.Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό για τις δύο ομάδες με τη Ναύπακτο να μένει κοντά στο σκορ καθώς στο 30΄ οι Αρτινοί είχαν διαφορά μόλις δύο πόντων (42-40). Στην τέταρτη περίοδο έγιναν εναλλαγές στο σκορ με τις δύο ομάδες να παίρνουν το προβάδισμα με 1 πόντο, στο τέλος όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη με 55-49. Από τους νικητές ο Μπαρτζώκας με 21 πόντους ξεχώρισε ενώ από το ΠΑΣ ο Ασημακόπουλος είχε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 24-18, 42-40, 55-49

Διαιτητές: Καννής-Μεγαπάνος

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Σταυραντώνης, Τσίκος 7(1), Γκαρτζονίκας, Τζελέπης 2, Μπαρτζώκας 21(1), Τσιώλας, Ψαθας 3(1), Γείτονας Χρ. 9(1), Δήμος, Σιάτης 2, Γείτονας Στ. 4, Γεωργάκης 7

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Λαούρδας, Καπετανάκης, Μίχος 12(1), Ζαμπάρας 2, Ασημακόπουλος 20, Κωστογιάννης 4(1), Μαντζαρίνης 1, Κούτρας 2, Σταμάτης Γ. 2, Βαρελάς 6, Παπαθανασίου