Τεράστια νίκη στη παράταση επί του Ηρακλή για τον Χαρίλαο Τρικούπη!

Χαρίλαος Τρικούπης – Ηρακλής 93-90 παρ. 81-81 κ.α

Τεράστια νίκη για τον Χ. Τρικούπη, που μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που έσπασε καρδιές, επικράτησε του Ηρακλή στην παράταση με σκορ 93-90, κρατώντας το αήττητο στην καυτή έδρα του (5 νίκες σε ισάριθμα παιγνίδια).

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοπορία στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (44-41), αλλά στην 3η περίοδο ο Ηρακλής πίεσε πολύ, οδήγησε τους παίκτες του Τρικούπη σε λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 11 πόντων στην 4η περίοδο (63-74). Εκεί όμως οι γηπεδούχοι παίζοντας με ψυχή, ανέτρεψαν τα δεδομένα και με σερί 14-2 πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (77-76).

Το ματς πλέον έγινε θρίλερ και αφού πρώτα οδηγήθηκε στην παράταση (81-81), ο Τρικούπης αποφασιστικός και ψυχωμένος, έφτασε στην πολύτιμη νίκη με σκορ 93-90, μέσα σε ένα φλεγόμενο γήπεδο.

Ένας φοβερός και σκληρός αγώνας, με ένταση, με ανατροπές, με πολλά φάουλ, που οδήγησαν 5 παίκτες στον πάγκο με 5ο φάουλ (Χαριτόπουλο και Παπαντωνίου του Ηρακλή και ΧουχούμηΦενερ του Τρικούπη).

Μια νίκη που δείχνει πόσο σκληρή έδρα θα είναι και φέτος για όλους το Κλειστό ΔΑΚ του Μεσολογγίου. Μια νίκη που οπωσδήποτε πιστώνεται και στον κόουτς Ηλία Μούτσιο, όχι μόνο για την πολύ καλή διαχείριση του σημερινού παιγνιδιού, αλλά και για την εξαιρετική δουλειά που κάνει στον σύλλογο τους τελευταίους μήνες, παρά το ότι δεν έχει φέτος στα χέρια του το ρόστερ άλλων ετών.

Ο Τρικούπης ήταν ανταγωνιστικός σε όλες τις κατηγορίες, απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο που έχει πρωταγωνιστικές βλέψεις. Πάλεψε ακόμη και τα ριμπάουντ (32-33), παρά το ότι οι φιλοξενούμενοι υπερτερούσαν σε ύψη, δείγμα της μαχητικότητας των παικτών του, ενώ είχε και 50% στα τρίποντα (11/22).

Κορυφαίος σήμερα ήταν ο Κουρουπάκης (21π.- 10 ριμπ.) και τον ακολούθησαν οι Μολφέτας (20π.- 7 ριμπ.), Χουχούμης (16π.- 3/6 τρ.), Δημητρακόπουλος (13π.), ενώ ο Ερμείδης σημείωσε στο τέλος ένα καθοριστικό για το ματς τρίποντο.

Μεγάλη ζημιά έκανε στους γηπεδούχους από τον Ηρακλή ο Τέιλορ, με 25π. με 5/9 τρ. και 11 ριμπ., ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Παπαρέγκας (24π.) και ο Χαριτόπουλος (19π.).

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ , 7-10 στο 5λεπτο, 14-14 με 2.30 να απομένουν και 19-16 για τον Τρικούπη, στη λήξη της 1ης περιόδου.

Η μάχη συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο, με τους γηπεδούχους αποκτούν μικρά προβαδίσματα στο σκορ. Έτσι ο Κουρουπάκης έκανε το 28-23 και ο Μολφέτας με σουτ τριών πόντων έστειλε την διαφορά στο +7 (37-28), λίγο μετά τα μέσα της περιόδου. Ο Χουχούμης με νέο τρίποντο έδωσε στην ομάδα του την μέγιστη διαφορά στο σκορ (41-32), 3.06΄ πριν την λήξη της περιόδου, όμως ο Ηρακλής αντέδρασε και με 7 πόντους του Χαριτόπουλου, μείωσε στο ημίχρονο μόλις στους 3 πόντους (44-41).

Με την έναρξη δε της 3ης περιόδου ανέβασε πολύ την πίεση στην άμυνα και πήρε τα ηνία του αγώνα. Αρχικά προσπέρασε στο σκορ με 44-45, αλλά ο Τρικούπης προηγήθηκε ξανά 50-47, με καλάθι και βολή του Κουρουπάκη. Τότε ήρθε ένα σερί 10-0 για τους φιλοξενούμενους, με πρωταγωνιστές τους Παπαρέγκα και Τέιλορ και το σκορ έγινε 50-57, με 4.33΄ να απομένουν. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν στους 6 πόντους (58-64), στην λήξη της 3ης περιόδου.

Δυνατά μπήκε ο Ηρακλής και στην τελευταία περίοδο και με ένα γρήγορο 5-0, έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (58-69). Η διαφορά των 11 πόντων επαναλήφθηκε λίγο αργότερα (63-74), 5.55΄ πριν την λήξη και στο σημείο αυτό άρχισε η αντεπίθεση του Τρικούπη, που με σερί 14-2, προηγήθηκε μετά από ώρα στο σκορ με 77-76, με τρίποντο του Μολφέτα, με 2.52΄ να απομένουν.

Εδώ αρχίζει το θρίλερ.

Ο Παπαρέγκας με τρίποντο κάνει το 77-79 και ο Κουρουπάκης με 4 συνεχόμενες εύστοχες βολές γράφει το 81-79 για τον Τρικούπη, 43΄΄ πριν την λήξη. Ξανά ο Παπαρέγκας με δίποντο στα 21΄ ισοφαρίζει το σκορ (81-81), με τον Τρικούπη να έχει την τελευταία επίθεση, αλλά ο Μολφέτας αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Ηρακλής πήρε αρχικά το προβάδισμα (83-87), με τρίποντο του ΠαπαρέγκαΜολφέτας και Κουρουπάκης ισοφάρισαν το ματς για τον Τρικούπη (87-87), ο Παπαντωνίου με δύο βολές έκανε το 87-89 και στη συνέχεια ο Ερμείδης με ένα καθοριστικό τρίποντο από τα οκτώ μέτρα στη λήξη της επίθεσης, έγραψε το 90-89 μέσα σε πανηγυρισμούς, με 1.30΄ να απομένουν στο ρολόι.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα δούλεψε καλά η άμυνα και ο Δημητρακόπουλος με ¾ βολές έγραψε το τελικό 93-90 μέσα σε αποθέωση για τους νικητές.

Δεκάλεπτα: 19-16, 25-25, 14-23, 23-17, 12-9.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Ζιώγας, Τευτίκης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Νάνος, Μανιάς, Ερμείδης 8(1), Χουχούμης 16(3), Στράτος, Δημητρακόπουλος 13(2), Φενέρ 12(1), Μολφέτας 20(4), Καραγεωργίου, Τόλα 3, Κουρουπάκης 21.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ντάγιος): Παπαρέγκας 24(4), Τσορμπατζόγλου, Κατράιτ 6, Λιάπης 7, Χαριτόπουλος 19(2), Μακρής, Γεωργάκης, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 7(1), Τέιλορ 25(5), Βουλγαρόπουλος 2.