​​Άνετη επικράτηση για τους Εφήβους του ΠΑΣ στο Μεσολόγγι

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ- ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 67-75

Νίκη στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος Εφήβων της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου καθώς επικράτησε εκτός έδρας επί  του Χαρίλαου Τρικούπη με σκορ 67-75. Οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου έδωσαν το στίγμα τους από την αρχή του παιχνιδιού και με όπλο τους την φοβερή επίθεση (βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα καθώς ευστόχησαν σε 13 τρίποντα) πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 8 πόντων. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και προσπαθώντας να χτυπήσουν τους φιλοξενούμενους με το ίδιο νόμισμα (10 εύστοχα τρίποντα) έφτασαν τη διαφορά στο καλάθι. Στο σημείο εκείνο οι παίκτες του ΠΑΣ έσφιξαν την άμυνά τους, έβαλαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και με το κλείσιμο του 3ου δεκαλέπτου επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με το σκορ 49-62. Στο 4ο δεκάλεπτο ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε υψηλά επίπεδα παίζοντας ταυτόχρονα πολύ όμορφο μπάσκετ και βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τον επόμενο αγώνα. Από την ομάδα της Ναυπάκτου που αγωνίστηκαν και οι 12 παίκτες που συμμετείχαν στην αποστολή, βρέθηκαν σε καλή μέρα οι περισσότεροι εξ αυτών, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Σταμάτη με 35 πόντους και τον ακολούθησε ο Μαντζαρίνης που σημείωσε 15.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Αραπατσάνης): Λιάπης 3(1), Κέκελος, Διαμαντόπουλος Δ 3(1), Παγούρας 28(6), Καλλιανέζος 11(1), Αποστολόπουλος 10(1), Διαμαντόπουλος Ε 12, Διαμαντόπουλος Ν, Γαρδίκης.

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Καπετανάκης 6(1), Αλεξόπουλος, Χρυσανθόπουλος, Χολέβας, Φλέσσας 2, Βελέντζας, Σταμάτης 35(6), Γαλάνης 8, Κουφογιάννης 2, Σταμούτσος, Μαντζαρίνης 15(5), Αναγνωστόπουλος 7(1).