Ήττα για το παιδικό του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου.Φωτο.

Την ήττα γνώρισε το παιδικό του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου στο κλειστό Παπαχαραλάμπειο στάδιο από τον Αίολο Αστακού. Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, αφού και οι δυο ομάδες έχουν περάσει στην επόμενη φάση, τα παιδιά του Π.Α.Σ. έπαιξαν ίσως το χειρότερό τους παιχνίδι φέτος. Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά με την ομάδα του Αστακού να έχει τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα. Η άμυνα 3-2 ζώνη της αντίπαλης ομάδας περιόρισε την ομάδα του Π.Α.Σ. και την οδήγησε σε βιαστικές επιθέσεις και πολλά μακρινά σουτ. Η ομάδα του Αστακού έχτιζε σιγά σιγά μια διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 18-24. Στο 2ο ημίχρονο η νευρικότητα και τα πολλά λάθη συνεχίστηκαν από τα παιδιά το Π.Α.Σ. όπου στο 3ο 10λεπτο σημείωσαν μόνο 5 πόντους με αποτέλεσμα 10λεπτου 23-33. Στο 4ο 10λεπτο τα παιδιά δεν παράτησαν το ματς και προσπάθησαν να το γυρίσουν μειώνοντας στους 4 πόντους όπου ήταν και η τελική διαφορά του αγώνα με σκορ 37-41. Δίκαιη η νίκη για την ομάδα του Αστακού που με την άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε σε όλο τον αγώνα μπλόκαρε τα επιθετικά ατού του Π.Α.Σ. Άλλοι δύο αγώνες απομένουν για την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης όπου τα παιδιά το Π.Α.Σ. θα έχουν την ευκαιρία να δουλέψουν και να εμφανιστούν όσο το δυνατόν καλύτεροι στον επόμενο γύρο.