Όταν πάτησε γκάζι καθάρισε ο Ολυμπιακός

Κατηγορία

christos.papad…
Τετάρτη 20/04/2016 – 20:11

Με ένα ξέσπασμα από τα τέλη της δεύτερης περιόδου και μετά, ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στο 102-71 επί του Ρεθύμνου στο ΣΕΦ κάνοντας το πρώτο από τα δύο βήματα που τον χωρίζουν από τα ημιτελικά των playoffs.

Σπανούλης και Πρίντεζης μπορεί να απουσίαζαν λόγω τραυματισμών, αλλά Λοτζέσκι και Παπανικολάου είχαν από 21 πόντους αναλαμβάνοντας ηγετικό ρόλο.

Πάλεψαν για ένα ημίχρονο οι Κρητικοί, με τον Τάιλερ Στόουν να έχει 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει στο «Μ. Μερκούρη» το Σάββατο στις 17:00.

Με όπλο τα μακρινά σουτ, ο Ολυμπιακός παρά την αρχική αντίσταση του Ρεθύμνου άρχισε μετά τα μισά της πρώτης περιόδου να ξεμακραίνει και με ένα μικρό σερί 8-0 έφτασε στο 20-12.

Οι ερυθρόλευκοι κατέβασαν ταχύτητα και οι φιλοξενούμενοι με Σχίζα και Χάροου να δίνουν λύσεις στο σκορ ισορρόπησαν και ισοφάρισαν (28-28), ενώ παρέμεναν σε απόσταση βολής (37-36) μέχρι και ενάμιση λεπτό πριν το ημίχρονο.

Κάπου εκεί άρχισε να σοβαρεύονται και πάλι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που έκλεισαν το ημίχρονο με οκτώ αναπάντητους πόντους (45-36) και με αφετηρία την άμυνά τους κυριάρχησαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Το επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 31-16 και απέφερε το 76-52 που ουσιαστικά τελείωσε πρόωρα το ματς.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ευκαιρία να ρίξουν στη μάχη και τον 19χρονο Μουράτο, ενώ έφτασαν μέχρι και στο +33 ξεπερνώντας την κατοστάρα με τρίποντο του Στρόμπερι δώδεκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, για το τελικό 102-71.

Δεκάλεπτα: 22-15, 45-36, 76-52, 102-71.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 9 (7 ριμπ.), Παπαπέτρου 5, Στρόμπερι 15, Μιλουτίνοφ 2, Μουράτος, Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 3, Γουόρικ 10 (6 ριμπ.), Χάκετ 7, Λοτζέσκι 21 (6 ασίστ), Παπανικολάου 21 (7 ριμπ.), Αθηναίου 6.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 10, Σχίζας 8, Μάντεν 6, Σάφτενααρ 3, Γιαννόπουλος 8, Τσακαλέρης 1, Χάροου 5 (6 ασίστ), Στόουν 19 (10 ριμπ.), Κάρτερ 6 (7 ριμπ.), Παναρετάκης, Δουλγεράκης 2, Θεοδωρίδης 3.