Κατηγορία

christos.papad…
Σάββατο 02/04/2016 – 19:48

kolossos-kifisia

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 87-90 πήρε τη νίκη η Κηφισιά κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Μαγκί για τον Κολοσσό,ωστόσο Χόγκ και Γλυνιαδάκης έδωσαν προβάδισμα στην Κηφισιά με 7-9.Στο 6΄με τρίποντο ο Ελ Αμίν έκανε το 11-15, και στη συνέχεια ο Σμίθ με κάρφωμα ανέβασε τη διαφροά στο +9(15-24).Ο Λαρετζάκης μείωσε σε 17-24 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν και με το Ντέιβις το κατάφεραν σε 24-30, ωστόσο στη συνέχεια η Κηφισιά ”πάτησε γκάζι” και ανέβασε τη διαφορά με το Χρυσικόπουλο αρχικά σε 24-37 και στο 16΄ο Πόποβιτς έκανε το 26-44.Η διαφορά ξέφυγε σε εκείνο το σημείο με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 36-53.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός μείωσε σε 41-58 με το Λαρετζάκη και στο 25΄ο Σαλούστρος με δίποντο κατέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά σε 46-60.Ο Ρέλεφορντ σκόραρε για το 50-64 και ο Άχονεν με τρίποντο μείωσε σε 53-64.Ο Χόγκ με 1/2 βολές έκανε το 55-68 ενώ το δεκαλεπτο ολοκληρώθηκε με 59-68 με βολές του Ρέλεφορντ.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει ακόμα πιο πολύ σε 64-70 με Άχονεν και πάλι, ωστόσο ο Γλυνιαδάκης έδωσε τη λύση στην Κηφισιά για το 65-73.Η Κηφισιά προσπάθησε να ξεφύγει ξανά στο σκορ με 67-78, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι με 2/2 βολές του Μαγκί κατέβασαν τη διαφορά σε 74-80 στο 37΄.Ο Σαλούστρος με 1/2 βολές έκανε το 77-81 δίνοντας άλλη μορφή στο παιχνίδι, όμως ο Κασελάκης με τρίποντο έκανε το 79-86.Η Κηφισιά κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη με 87-90.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 36-53, 59-68, 87-90

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 20 (2), Λίντεν 9 (1), Ρέλεφορντ 13, Σαλούστρος 17 (1), ΜακΓκί 11, Μπιλλής, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 4, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 13 (2), Λιούις.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 3, Κασελάκης 17 (3), Χογκ 8 (1), Ελ-Αμίν 20 (2), Γλυνιαδάκης 17, Μάρσαλ, Χατζηνικόλας, Γκίκας 9 (1), Πόποβιτς 4, Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 6, Σμιθ 6.

Πηγή: Filathlos