Απόδραση από το ΟΑΚΑ με τρομερή ανατροπή!

Κατηγορία

kchalkiadakis
Σάββατο 16/04/2016 – 21:40

Ο ΠΑΟΚ χωρίς τον Σχορτσανίτη, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους (35-18, 14’06”) όμως έκανε το break στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας της ΑΕΚ με 78-83 και βρίσκεται μια ανάσα από τα ημιτελικά! Φωνάζει για τη διατησία η “Ένωση”.

Ανώτερη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ, κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της. Η Ένωση βρήκε λύσεις από τον Μαρκ Κάρτερ, που ήταν… ορεξάτος, για να φτάσει η διαφορά ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (21-8, 7′). Ο Κώστας Βασιλειάδης προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως η Ένωση είχε τον έλεγχο για το 24-16 του πρώτου δεκαλέπτου. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι και παρά τις όποιες προσπάθειες του ΠΑΟΚ να μαζέψει τη διαφορά, το προβάδισμα έμενε σε υψηλά επίπεδα, με τους Μιλόσεβιτς και Κατσίβελη να… μπαίνουν στην εξίσωση (41-28, 18′). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν και χάρη σε επί μέρους 0-5 μείωσαν σε 41-33 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ ανταγωνιστικός στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να… τρέξει το γήπεδο. Μαργαρίτης και Βασιλειάδης έδωσαν λύσεις στους φιλοξενούμενους, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 4 πόντους (50-46, 24′). Η Ένωση αντέδρασε , όμως και με… όπλο τα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά, για το 61-52 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 8-3 για τους φιλοξενούμενους, με τον Κλάντον να διαμορφώνει το 64-60 με 1/2 βολές, έπειτα από το φάουλ του Έρικ, ενώ ο Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 65-65 με τρίποντο στα 5’26” για το τέλος, υποχρεώνοντας τον Ζντοβτς να καλέσει τάιμ άουτ!

Στη συνέχεια ο Βασιλειάδης έκανε το 75-78 με τρίποντο στα -32.5″ ωστόσο οι άνθρωποι της ΑΕΚ διαμαρτύρονται, αφενός, ότι το τρίποντο που επιχείρησε νωρίτερα ο Ντούβνιακ ήταν εκπρόθεσμο, αφετέρου ότι ο Κλάντον έκανε επιθετικό φάουλ στη διεκδίκηση  του ριμπάουντ, πριν η μπάλα φτάσει στον Βασιλειάδη! Το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές, εκεί που ο Χάτσερ έκανε το 78-81 στα 18.3″ για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 61-52, 78-83.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 19 (1/10 τρίπ.), Κάρτερ 8 (1), Μπράουν 10 (1), Κατσίβελης 5 (1), Μαυροειδής 4, Παπαντωνίου, Σάκοτα 13 (3), Μιλόσεβιτς 9 (1), Γκριν, Καλαμπόκης 10, Μάικλ.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Βασιλειάδης 17 (4), Μαργαρίτης 16 (2), Χάτσερ 21 (1), Κλάντον 9, Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Κώττας, Ντούβνιακ 9 (1), Μάρκοβιτς.

Πηγή: Ο Φίλαθλος