Απώλειες στην Τρίπολη για την ΑΕΚ

Αποφράς αποδείχθηκε η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος για τους περισσότερους «μεγάλους», καθώς στην εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού από τον Ατρόμητο και την ισοπαλία του ΠΑΟΚ στη Λάρισα, ήρθε να προστεθεί η πρώτη φετινή ήττα της ΑΕΚ.

Ο Αστέρας Τρίπολης σταμάτησε την αήττητη πορεία της Ένωσης, της οποίας επιβλήθηκε με 2-0 και σημείωσε την πρώτη νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Οι Αρκάδες περιόρισαν τους «κιτρινόμαυρους» και δεν τους άφησαν να φανούν στο πρώτο ημίχρονο, αν εξαιρεθελι η άουτ κεφαλιά του Γιόχανσον στο 23΄, σε φάουλ του Μάνταλου.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς στο 47΄ ο Δουβίκας πέρασε τον Βινίσιους, γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Μουνάφο άνοιξε το σκορ.