Αυτή η ομάδα είναι “όαση”…. Φωτό -ρεπορτάζ

ΙΩΝΙΚΟΣ 49

ΦΑΕΘΩΝ 53

Σε λίγη ώρα βίντεο

Ακόμη μια παλικαρίσια νίκη για την ομάδα του Φαέθωνα που επικράτησε με 49-53 του Ιωνικού Πατρών στο κλειστό γυμναστήριο των Ροίτικων . Οι παίκτες του Φάνη Τσιλιγιάννη που σήμερα ήταν ο αντι-Ζάκκας λόγο  του ότι ο κοούτς του Φαέθωνα απουσίαζε για επαγγελματικές υποχρεώσεις.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Φαέθωνας ξεκίνησε καλύτερα παίρνοντας προβάδισμα έξι πόντων όμως οι  γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα και κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στη πρώτη περίοδο. Τα λάθη και τα άστοχα σουτ από τους φιλοξενούμενους έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Ιωνικού να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων.

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και η τρίτη περίοδος με τους παίκτες του κ. Κριθή να έχουν σταθερά ένα μικρό προβάδισμα χωρίς όμως οι φιλοξενούμενοι να τους  επιτρέπουν να αυξήσουν την διαφορά έχοντας μια  πολύ καλή τρίτη περίοδο όσων αφορά το σκοράρισμα.

Στην τέταρτη περίοδο όμως μίλησε η καρδιά με την ομάδα του Φαέθωνα να παίζει πολύ καλή άμυνα και ευτύχησε για ακόμη μια φορά να έχει σε φοβερή μέρα τον Πάνο Παναγιωτόπουλο που σε κρίσιμα σημεία πέτυχε καθοριστικούς πόντους.  Ο Φαέθωνας με την νίκη του αυτή βρίσκεται με το ένα πόδι στη Β’ ΕΣΚΑΗ . Την ερχόμενη Τετάρτη στης 20:00 αντιμετωπίζει στα Ροΐτικα την Α.Ε. Προαστείου για την Τρίτη αγωνιστική των play off.

Άριστη η διαιτησία των κ. Τσακαλωγιάννη και του κ. Κωστή.