ΒΙΝΤΕΟ: Ματσάρα στη Βοστόνη – Νίκη των Πέλικανς με μαγικό Ντέιβις!

Με έναν Άντονι Ντέιβις από άλλον πλανήτη οι Πέλικανς έφυγαν νικητές από τη Βοστόνη σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Το τελικό 116-113 για την ομάδα της Νέας Ορλεάνης στο «σπίτι» των Σέλτικς είναι μια μεγάλη επιτυχία που οφείλεται αποκλειστικά στο μεγάλο αστέρι της ομάδας καθώς έκανε τα πάντα στο παρκέ. Πέτυχε 45 πόντους, μάζεψε 16 ριμπάουντ και κράτησε τους Πέλικανς μπροστά στο σκορ σε κρίσιμα σημεία ακόμη κι όταν η παρέα του Ίρβινγκ προσπάθησε να φέρει τα πάνω-κάτω…

Σημαντικότατη η βοήθεια του Χάλιντεϊ με 23 πόντους και τα δύο σημαντικά καλάθια στην παράταση στα οποία καθάρισε το ματς. Ο Ιρβινγκ ήταν ο καλύτερος για τους Σέλτικς (για άλλη μια φορά) με 27 πόντους, ενώ 16 είχαν οι Μπράουν και Σμαρτ.

Στο παιχνίδι οι Πέλικανς είχαν το προβάδισμα από την πρώτη στιγμή. Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 10 πόντους με τους Σέλτικς να κάνουν την αντεπίθεσή τους στη συνέχεια. Μείωσαν στο σκορ και έστειλαν το ματς στην παράταση, εκεί που ο Χάλιντεϊ έδωσε τη νίκη.