«Βύθισε» τον Κόροιβο ο ΠΑΟΚ

Κατηγορία

christos.papad…
Σάββατο 02/04/2016 – 19:53

Αγχωτική νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Πυλαία, επικρατώντας του Κόροιβου Αμαλιάδας στη Θεσσαλονίκη με σκορ 92-78 το πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Basket League.  Όλο και πιο κοντά στην Α2 η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου.

O Κόροιβος ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε μάλιστα με 18-14 του ΠΑΟΚ με δίποντο του Σλαφτσάκη ύστερα από ασίστ του Βασιλόπουλου. Ωστόσο ο «δικέφαλος» βρήκε τις λύσεις για να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και με δυο βολές του Μιλένκο Τέπιτς πέρασε μπροστά στο σκορ με 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έσφιξαν την άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 23-15 πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-35. Αντίθετη εικόνα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όπου ο Κόροιβος με επιμέρους σκορ 9-2 μείωσε σε 48-44 στο 24΄. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 52-48 με τρίποντο του Γουέμπστερ στο 25΄.

Ο Ντέιβις με τρίποντο έκανε το 57-50 για να φέρει το ματς στα ίσια ο Κλάντον στο 27΄με μια ελεύθερη βολή. Ο ΠΑΟΚ είδε τον Κόροιβο να περνάει μπροστά αλλά πήρε ξανά το προβάδισμα με δίποντο του Τέπιτς. Ο Ντέιβις έκανε το 65-65 στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης για να έρθει ο Τέπιτς και πάλι να κάνει το 67-65. Ο Δέδας με τρίποντο έκανε το 70-65 για τον ΠΑΟΚ στο 33΄ για να έρθει και πάλι ο Ντέιβις να μειώσει σε 70-68 στο 34΄.

Ο Σχορτσανίτης με δίποντο έκανε το 72-69 στο 34΄, με τον Μαργαρίτη με δυο βολές να κάνει το 74-69 στο 36΄. Ο Τέπιτς με δυο βολές έκανε το 76-69 για να έρθει η τεχνική ποινή του Σχορτσανίτη να δώσει την ευκαιρία στον Κόροιβο να μειώσει σε 76-74 με δυο βολές του Ντέιβις στο 37΄. Ο Τέπιτς με μια βολή έκανε το 77-74, με τον Σέρβο να κλέβει και τον Βασιλειάδη να εκτελεί για το 80-74 στο 38΄. Μάλιστα η διαφορά έφτασε στο +11 (87-76 στο 39΄) με τρίποντο του Μαργαρίτη δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 46-35, 62-63, 92-78

Πηγή: Filathlos