Δεν χαρίστηκε στην Σαουθάμπτον η Άρσεναλ

Ο φορμαρισμένος, Ντάνι Ουέλμπεκ, έπρωξε πιο πολύ προς τον υποβιβασμό την Σαουθάμπτον.

Με δύο γκολ του Άγγλου επιθετικού η Άρσεναλ επιβλήθηκε με 3-2 της Σαουθάμπτον στο «Εμιρέιτς» και, πλέον, 5 αγωνιστικές πριν το φινάλε της Premier League οι «Άγιοι» θα πρέπει να καταβάλλουν τιτάνια προσπάθεια για να παραμείνουν στα «μεγάλα σαλόνια».

Οι «κανονιέρηδες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Λονγκ στο 17΄, αλλά στο 28΄ με τον Ομπαμεγιάνγκ (ασίστ Ουέλμπεκ) και 38΄ με το πρώτο τέρμα του Ουέλμπεκ είχαν φέρει τα πάνω κάτω.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 73΄ με τον Όστιν, αλλά η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ «έσβησε»« κάθε υπόνοια που μπορεί να υπήρχε πως θα παρουσιαζόταν «αδιάφορη» στο ματς. Οκτώ λεπτά μετά το 2-2 ο Ουέλμπεκ βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα, χαρίζοντας στους Λονδρέζους το «τρίποντο».

Οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μοχάμεντ Ελνένι για την Άρσεναλ και ο Τζακ Στέφενς για την Σαουθάμπτον.