Δυνατό ξεκίνημα του Μιτάκη στο Ιέρ

Ο Γιάννης Μιτάκης είναι μέχρι στιγμής ο καλύτερος Ελληνας στο παγκόσμιο κύπελλο του Ιέρ. Στις δύο πρώτες ιστιοδρομίες της κατηγορίας ΦΙΝΝ ο πρωταθλητής μας τερμάτισε 4ος και με 8 βαθμούς είναι 3ος στη γενική κατάταξη των 40 ιστιοπλόων. Προηγούνται ο Γάλλος Τζ. Λομπέρ με 5 βαθμούς και ο Βραζιλιάνος Ζ. Ζαρίφ με 6 βαθμούς.

Στα 470 ανδρών έχουν γίνει δύο κούρσες και τρέχουν 40 σκάφη. Οι Β. Παπουτσόγλου – Ι. Ορφανός είναι 24οι με 47 βαθμούς (26, 21) και οι Π. Μάντης – Π. Καγιαλής 26οι (15, 35).

Στην κατηγορία των γυναικών οι Μ. Μπόζη – Ρ. Κλωναρίδου είναι 16ες με 32 βαθμούς (25, 7) σε σύνολο 36 σκαφών.

Στα RSX έχουν γίνει 3 ιστιοδρομίες και αγωνίζονται 50 σκάφη. Ο Β. Κοκκαλάνης ξεκίνησε 20ος, μετά τερμάτισε 23ος και στην τρίτη κούρσα κατέλαβε την 3η θέση. Έτσι, με 23 βαθμούς («πέταξε» την 2η ιστιοδρομία) είναι 12ος.

Στα Λέιζερ Ράντιαλ τρέχουν 64 σκάφη και έχουν γίνει δύο κούρσες. Η Β. Καραχάλιου είναι 20η με 44 βαθμούς (18, 26) και η Α. Φακίδη 23η με 54 βαθμούς (25, 29)